Пет природни начини за борба против целулитот

Б.С.Б.
/ 22.06.2022 / 17:54

И покрај различните третмани за целулит, тие не се долгорочни решенија за одржување здрав изглед на кожата.

За да делуваат некои од овие третмани за целулит, можеби ќе биде потребно да ги повторувате со месеци бидејќи во спротивно можат да се повлечат во рок од шест месеци до година.

Како тогаш да се борите против целулитот?

Според студија објавена во International Journal of Cosmetic Science, изгледа дека намалувањето на складирањето маснотии и зголемувањето на согорување маснотии низ телесна топлина се примарните начини, со истовремено подобрување на микроциркулацијата и синтеза на колаген.

Овие начини се целосно природни за намалување на целулитот:

Здрава исхрана

Некои од најдобрите намирници за намалување или превенција од целулит се ленено семе, храна со висок процент на вода, храна богата со влакна, висококвалитетни извори на протеини, храна богата со калиум, здрави маснотии и вода.

Намирници кои треба да ги избегнувате: шеќер, сол, рафинирано брашно и производи од рафинирани житарки, како и хидрогенирани масти.

Колаген

Кога кожата е цврста на неа помалку се гледа целулит. Колагенот е најзастапен протеин во човечкото тело и е потребен за еластичност, младешка текстура и цврста кожа.

Еден од најдобрите начини да внесете колаген е преку супа од коски.

Редовно вежбање

Новите истражувања покажаа дека интензивните тренинзи можат да бидат ефикасни во намалување на поткожното и стомачното масно ткиво за разлика од другите видови тренинг

Етерични маска

Студии покажаа дека етеричното масло од грејпфрут содржи големи количини антивоспалителен ензим кој помага во разбивање на целулитот и спречува создавање нови масни клетки под кожата.

Масажа

Подобрувањето на циркулацијата на крвта и лимфна дренажа, суво четкање на кожата и третмани со масажа имаат потенцијал да помогнат во намалување на целулитот.

Тагови
реклама

Фит

Најдобрите пилатес вежби за совршени нозе

Read more

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Read more

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Read more
Без изговори: 10-минутен тренинг во домашни услови

Без изговори: 10-минутен тренинг во домашни услови

Read more
 

Магазин

  • filter

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Читај повеќе
  • play_arrow

Со формула по чешки автопат се тркал до Германија

Читај повеќе

Шест места во кујната каде се кријат најмногу бактерии

Читај повеќе

Како да комуницирате со арогантни луѓе?

Читај повеќе

Тест со лимон може да докаже дали сте интроверт или екстроверт

Читај повеќе

Кои мажи најдолго издржуваат во кревет?

Читај повеќе

Време е да го оставите телефонот и да се посветите на детето

Читај повеќе

Што може да се случи ако целосно престанете да јадете јајца?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога канадски политичар проголта пчела во текот на говор

Читај повеќе