Пет тибетски вежби кои даваат здравје, виталност и енергија

Повеќето од вас се мрзливи кога станува збор за фитнес и физичка активност. Но, тоа не мора секогаш да подразбира заминување во теретана. Може да најдете алтернативни начини да вежбате и слабеете дома. Петте тибетски вежби се нарекуваат „фонтана на младоста“. Какви сè придобивки имаат за вашето тело?

За овие вежби, нема да ви биде потребна никаква скапа опрема, лесно се прават и најважното е дека нема да ви одземат многу време.

Овие вежби се познати како „фонтана на младоста“, а ги зајакнуваат сите главни мускули во телото и му помагаат да ја одржи рамнотежата.

Но, освен тоа, петте тибетски вежби имаат и многу придобивки за здравјето:

 • Ослободување од напнатоста и стресот
 • Подобрување на флексибилноста
 • Ослободување од болките во зглобовите и грбот
 • Помагаат за мирен сон
 • Ја подобруваат меморијата
 • Ги ревитализираат органите
 • Го подобруваат дишењето 
 • Го зголемуваат либидото

Се препорачува да ги правите наутро, затоа што ја зголемуваат енергијата во телото и го забрзуваат метаболизмот. Најдобро е да ги правите на празен стомак или два часа по оброкот.

Секогаш имајте непарен број на повторувања. Започнете со бројот 3, а потоа секоја недела зголемувајте го бројот за две повторувања. Целта е да стигнете до 21 повторување. Кога ќе стигнете до 21 повторување, повторно вратете се назад на почетокот.

Погледнете го видеото за да видите како се прават овие пет едноставни и лесни вежби.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Read more

Фит

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Read more

Предлог за 10-минутно утринско вежбање

Read more

Едноставни вежби за нозе за почетници

Read more

Зошто некои луѓе се дебелеат, а други не?

Read more

Магазин

Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Читај повеќе
 • play_arrow

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Читај повеќе
 • play_arrow

Египет го кани Маск лично да се увери како се градени пирамидите

Читај повеќе

Копала тунел за син ѝ да избега од затвор

Читај повеќе
 • play_arrow

Предлог за 10-минутно утринско вежбање

Читај повеќе
 • filter

Туристичките места пливаат во отпад: Каде да се впери прстот?

Читај повеќе
 • play_arrow

Четири рецепти за мезиња со јајца

Читај повеќе
 • filter

Промени кои може да ги направите уште денеска за позелена иднина

Читај повеќе
 • play_arrow

Ретро разладување: Зошто треба да си купите фрижидер?

Читај повеќе