Peugeot конечно го покажа тајниот прототип 208 Cabriolet

Откажаните проекти за автомобили имаат посебен шарм, особено кога се вклучени прототипи кои со години остануваат зад заклучени врати. Токму таков е случајот со Peugeot 208 Cabriolet, кој неодамна ја виде светлината на денот во Франција.

Станува збор за прототип што покажува што би можело да има еден кабриолет Peugeot, а единствениот постоечки примерок е изложен во историскиот музеј Musée De L'Aventure Peugeot во Сошо, Франција. Развојот на проектот А97 започна во 2007 година, пет години пред дебито на хечбекот Peugeot 208, кој пристигна во 2012 година.

За разлика од неговите претходници, моделите 206 CC и 207 CC, кои имаа преклопувачки тврди покриви, кабриолет верзијата на Peugeot 208 го претставуваше враќањето на мекиот покрив.

Потрадиционалниот покрив би овозможил поизбалансирани пропорции без купе-карактеристиките од претходните верзии, а ќе има повеќе простор за главите и колената на патниците на задните седишта, додека внатрешноста би се чувствувала помалку тесна.

Кровниот механизам го разви австриската компанија Magna Steyr, која беше одговорна и за производството на Peugeot RCZ. Кровот од црвена ткаенина на прототипот одговараше на внатрешноста обложена со кожа, со стаклено задно стакло и интегрирано трето стоп светло.

Се чини дека прототипот го дели остатокот од каросеријата во голема мера со хечбекот со три врати, што дополнително ги намалува трошоците за развој. Покрај недостатокот на покрив и прозорци без рамка, прототипот на Peugeot 208 Cabriolet има уникатен заден дел со извајан капак на багажникот и различен заден браник.

Француски L'Argus пишува дека проектот А97 го започнале три лица без одобрение на сега веќе непостоечкиот PSA одбор, кој беше заменет со Stellantis. Меѓу нив се Жан-Пјер Плуе, кој беше шеф на дизајн во Групацијата PSA (сега шеф на дизајн во Lancia), Жил Видал, кој служеше како шеф на дизајн на Peugeot (сега шеф за дизајн во Renault) и шефот на маркетинг Савие Пежо (потпретседател за комерцијални возила во Stellantis).

Проектот не вроди со плод поради „тогашното преструктуирање и рационализација на PSA Group“. Заврши во фиоката во 2011 година, а вниманието се сврте кон слична големина DS3 Cabrio, кој дебитираше во 2012 година. Овој модел имаше фиксирани столбови и многу помал платнен покрив. Ова решение доведе до значително помали трошоци за истражување и развој во споредба со целосно кабриолет.

Упатените тврдат дека за производство на моделот DS3 Cabrio била потребна инвестиција од 50 милиони евра, што е четири пати помалку од Peugeot 208 Cabriolet. Заштедите се огромни, особено кога се зема предвид потенцијално ниската продажба. Во моментов, Mini Convertible и Fiat 500e Cabrio се единствените претставници на сегментот.

Автомобилот може да се види во споменатиот музеј до 22 септември.

Друг интересен прототип е белиот Peugeot RCZ Cabriolet, кој исто така никогаш не доживеа производство.

Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Авто новости

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Read more

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Read more

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Read more

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Read more
 

Автомобили

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Читај повеќе
  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе