По колку бразилски ореви смеете да јадете на ден?

Бразилските ореви се богати со витамини, минерали (калциум, магнезиум, фосфор), како и незаситени масни киселини и растителни протеини.

Во бразилскиот орев има и многу селен, важен елемент во траги за обнова на клетките и имунолошкиот систем. Само еден јаткаст плод ја дава потребната дневна доза за селен,

И покрај многуте здрави состојки, германската Сојузна канцеларија за заштита од зрачење (BfS) сега предупредува на консумирањето бразилски ореви.

Тоа е така затоа што содржат значително повеќе радиоактивни материи од останатите намирници. Затоа не треба да претерате со нив, сметаат Германците. Нивната содржина на радиум е 1.000 пати поголема отколку во другите намирници.

Во принцип, сите намирници содржат природни радионуклиди. Според BfS, бразилските ореви имаат „посебна положба меѓу намирниците“.

Јаткастите плодови природно се радиоактивни

„Може да содржат радиум кој е околу 1.000 пати поголем од просекот на сите намирници контаминирани со радиум во Германија“, објаснува Сузан Мориц, експертка за исхрана во Баварскиот центар за советување на потрошувачи.

Колку бразилски ореви смееме да изедеме?

Според Сојузната канцеларија за заштита од зрачење, два бразилски ореви на ден се безопасни. Според BfS, консумацијата на два бразилски ореви дневно (околу 8 грама) го зголемува внесувањето на природни радионуклиди од конвенционалната исхрана за околу половина кај возрасните.

„Со изложеноста на зрачење на ова ниво никој не мора да очекува негативни здравствени последици“, стои на интернет страницата на BfS.

Но, секој кој редовно јаде бразилски ореви за да го подобри својот статус на селен треба да користи додатоци во исхраната без дополнително изложување на зрачење. Значи, ако сакате да продолжите да грицкате јаткасти плодови во текот на зимските празници кои се ближат, најдобро е да консумирате сезонски домашни плодови како лешници или ореви.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Здравје

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Упорната кашлицата може да му наштети на срцето - кога треба да отидете на лекар?

Read more

Што е секундарна неплодност?

Read more
 

Магазин

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе