Побрзо се слабее ако секогаш вежбате во исто време

А.С.
/ 13.10.2021 / 19:15

Станува предизвик да се одвои време за вежбање, без разлика на околностите во кои живееме.

Во време на пандемија со рестриктивни мерки за движење, покрај тоа што не можеме да одиме во теретана, времето за физичка активност на отворено ни е ограничено. Тоа не треба да биде изговор, туку напротив-поттик паметно да го испланираме времето и да излеземе на трчање или возење велосипед, а вежбањето да го оставиме за во домашни услови.

Научни истражувања покажаа дека побрзо ќе го намалите вишокот килограми ако имате рутина на вежбање што ја изведувате секогаш во исто време, а не кога ќе стигнете и со правење големи паузи меѓу деновите за вежбање.

Science Alert објави дека многу истражувања покажае дека најдобар ефект од вежбањето се постигнува ако истата физичка активност ја изведувате во исто време во деновите предвидени за тоа.

Студијата на истражувачите од медицинскиот факултет Браун Алперт во САД покажа дека не е важно дали трчате наутро или возите велосипед попладне коолку што е важно истата активност да ја изведувате секогаш во истото време.

Учесниците во оваа студија кои се придржувале до оваа препорака забележале поголем успех во симнувањето на вишокот килограми со вежбање во споредба со оние кои вежбале редовно, но во различни периоди од денот.

Истражувачите го објаснуваат ова со фактот дека луѓето кои вежбале на овој начин создале дневна рутина, па поретко им се случува да пропуштат тренинг. Тие вежбањето го ставиле во листата на дневни обврски, како одење на работа или подготвување оброк. На тој начин не се форсираат дали ќе успеат да извежбаат или не, туку точно знаат кога ќе го направат тоа и паметно го планираат остатокот од времето. Не ја трошат залудно енергијата и нервите и не се занимаваат со изговори.

Научниците советуваат дека ако сакате да останете во форма треба да вежбате вкупно 150 минути неделно, при што во секој тренинг треба да имате барем 10 минути вежби со висок интензитет.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Фит

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Read more

Дали треба да вежбате пред или после појадокот?

Read more

40 минути интензивни вежби за активирање на сите мускули

Read more

Витамин кој ќе ви помогне да имате рамен стомак

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Читај повеќе

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Читај повеќе

Драма кралици: Хороскопски знаци кои претеруваат за сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Читај повеќе

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Читај повеќе

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Читај повеќе

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Читај повеќе