Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

По децении планирање почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот. Тунелот ќе ги поврзува Данска и Германија, ќе се спушта до 40 метри под Балтичкото Море и ќе биде отворен во 2029 година, пренесе CNN.

Тунелот ќе биде долг 18 километри и е еден од најголемите инфраструктурни проекти, во него се вложени над 7 милијарди евра. Замислен е како алтернатива на моменталната траектна линија која секоја година превезува милиони патници. Со траект се потребни 45 минути, а по изградба на тунелот, со воз ќе бидат потребни 7 минути, додека со автомобил 10 минути за да мине од една држава во друга.

Воедно, тоа ќе биде и најдолгиот комбиниран тунел во светот, ќе има компоненти на автопат и на железница.

Remote video URL

 

реклама

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Прељубниците имаат навики кои ги издаваат: Дали сте ги забележале?

Read more

Зависност од порнографија: Кои се симптомите и како точно се лекува?

Read more

Архитектура

20 идеи како поткровјето да стане прекрасна соба

Read more

Импресивен проект: Вака изгледа куќа направена од 12 контејнери

Read more

Превоз на иднината: Првите луѓе кои патуваа со Virgin Hyperloop

Read more

Црква претворена во луксузен дом се продава за 15 милиони фунти

Read more

Магазин

Намирници кои треба да ги јадете ако сакате да се одбраните од COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Запознајте ја новата мис Универзум: Андреа Мартинес, од кошаркарка до мис на Шпанија

Читај повеќе

Идеја за десерт: Чоколадна торта

Читај повеќе

За малку избегнат судир на патнички авион и НЛО

Читај повеќе

Десет најскапи градови за живеење во 2020 година

Читај повеќе

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Како функционира врската меѓу два исти хороскопски знаци?

Читај повеќе
  • play_arrow

3Д анимација: Што прави коронавирусот кога ќе влезе во вашето тело?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 одлични вежби за совршени бицепси

Читај повеќе