ФОРМУЛА 1 2024

Почнува најбрзиот циркус во светот: Стартот од Бахреин, денеска тренинг, в сабота трка

Ф1
Ф.З.
/ 29.02.2024 / 13:22

Новата сезона во шампионатот во Формула 1 започнува денеска со првиот слободен тренинг на патеката „Сахир“ во пресрет на стартот на трката за Големата награда на Бахреин, која е закажана за в сабота во 16 часот.

Титулата во Ф1 ја брани холандскиот возач на Ред Бул, Макс Верстапен, кој минатата сезона победи на дури 19 трки. Тој е актуелен трикратен светски шампион, откако ги освои титулите во 2021 и 2022 година. Негов тимски колега годинава ќе биде Мексиканецот Серхио Перес, кој минатата година оствари 2 победи.

Светските медиуми јавуваат дека Ред Бул и оваа година е фаворит за титулата, откако минатата сезона возачите на овој тим победија на 21 од 22 трки. Ред Бул ја освои титулата кај конструкторите во 2022 и 2023 година.

URL

За Ферари ќе возат Шарл Леклер и Карлос Саинс, додека за Мерцедес Луис Хамилтон и Џорџ Расел. Хамилтон неодамна објави дека ова е негова последна година во Мерцедес, бидејќи од следната сезона ќе вози за Ферари.

Во тимот на Мекларен ќе бидат Ландо Норис и Оскар Пјастри, додека за Астон Мартин ќе возат Фернандо Алонсо и Ленс Строл. За Алпин ќе возат Естебан Окон и Пјер Гасли, а во тимот на Вилијамс ќе бидат Александер Албон и Логан Сарџент.

Заубер годинава ќе настапува под името Кик Заубер, бидејќи на швајцарскиот тим му истече договорот со Алфа Ромео. Во швајцарскиот тим ќе бидат Валтери Болтас и Чоу Гуанју.

Тимот на Алфа Таури го промени своето име во Виза кеш еп РБ Ф1 тим. За овој тим ќе возат Даниел Рикардо и Јуки Цунода, додека Хас ќе ги има Кевин Магнусен и Нико Хулкенберг.

URL

Во новата сезона ќе се одржат 24 трки, што е рекорд во Ф1. Големата награда на Кина се враќа во календарот на Ф1 за првпат по 2019 година и пандемијата на коронавирусот.

На шест патеки ќе се одржат и спринт трки. Спринт трките ќе се возат во Кина, Мајами, Австрија, Остин, Катар и Бразил. Сезоната ќе заврши на 8 декември со трката во Абу Даби.

Првиот слободен тренинг во Бахреин почна денеска од 12:30 часот, додека вториот тренинг е закажан за 16 часот. Во петок од 13 часот и 30 минути е закажан третиот слободен тренинг, а квалификациите почнуваат во 17 часот.

Тагови
реклама

Три уреди во домот што никогаш не треба да се исклучуваат од струја

Read more

Откриена најголемата змија што некогаш живеела на Земјата

Read more

Едно цвеќе е идеално за балконите кои повеќе се во сенка

Read more

Симптоми на висок крвен притисок кои се јавуваат за време на спиењето

Read more

Ф1

Верстапен победи во Кина, Норис втор, Перес трет

Read more

Верстапен на пол-позицијата во Кина, Хамилтон ќе стартува од 18. место

Read more

Playseat го претстави официјалниот Ф1 кокпит за тркачки симулации

Read more

Алонсо потврди: Останувам во Астон Мартин

Read more
 

Спорт

Официјални состави: Милан - Интер

Читај повеќе

ММА борач удри девојка по задникот, веднаш беше исфрлен од организацијата

Читај повеќе

Кардиф: Штетата поради смртта на Сала изнесува 120 милиони евра

Читај повеќе

Сега е официјално: Јокиќ против Дончиќ за титулата МВП

Читај повеќе

Пактот од 1981: Како навивачите на Интер и Милан склучиле примирје?

Читај повеќе

Ѓоковиќ го откажа Мастерсот во Мадрид, па дојде на Ел Класико да го бодри Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Барса беше оштетена за гол на Ел Класико?

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на Дончиќ поразен на стартот од плеј-офот, Харден и Зубац одржаа лекција по кошарка

Читај повеќе
  • play_arrow

Падна светскиот рекорд во маратон

Читај повеќе