Поднесено обвинение за убиство против полицаецот кој го уби Афроамериканецот Рејшард Брукс

МИА/КАЈГАНА
/ 18.06.2020 / 08:20

Јавен обвинител од Џорџија синоќа поднесе обвинение за убиство против отпуштениот полициски службеник кој го уби Афроамериканецот Рејшард Брукс. 

Смртта на 27-годишниот Брукс е уште еден удар врз девалвираната доверба кон полициската служба во САД за која многумина сметаат дека негува расистички предрасуди и употребува брутални акции против црномурестото население во земјата.   

Инцидентот се случи во саботата вечерта на паркинг пред ресторан за брза храна во Атланта.

По повик од ресторанот, двајца полицајци контактирале со 27-годишниот Брукс, кој заспал во својот автомобил и го блокирал сообраќајот. Средбата ескалирала откако полицајците се обиделе да го задржат Брукс поради возење во алкохолизирана состојба. За време на апсењето, службеникот Гарет Ролф, отвори оган кон Брукс кој почина на лице место.

Аутопсијата извршена во неделата укажа дека причина за смртта е убиство „со истрелени два куршума во грб“, и „повреда на внатрешните органи и крварање“.

Remote video URL

Полицаецот се соочува со доживотна затворска казна или смртна казна. Вториот полицаец, кој учествувал во апсењето, соработува со истрагата и е привремено е отпуштен од службата.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Свет

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Read more

Вести

Битиќи: Неблагодарно е јавните пари да се делат по етничка основа

Читај повеќе

Груби: Субвенциите за малцинските заедници во моментов е само дебата

Читај повеќе
  • play_arrow

Циклонот Јанос пустоши во Грција – двајца загинати, поплави и огромна штета

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Читај повеќе

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум

Читај повеќе

Променливо облачно време со сончеви периоди

Читај повеќе

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе