Поради пожар во Калифорнија евакуирани 25 илјади луѓе

Кајгана/МИА
/ 04.12.2020 / 13:30

Пожарникарите сè уште се борат да стават под контрола шумски пожар на падините на еден рид југоисточно од Лос Анџелес, 24 часа откако избувна во шумски кањон, за кој се сомнева дека е предизвикан од неисправен домашен генератор.

Изгаснати се околу 10 проценти од пожарот, евакуирани околу 25.000 луѓе, но огнената стихија сè уште беснее на 6.400 хектари.

Двајца од околу 500 пожарникари испратени на местото на пожарот се хоспитализирани со повреди, објави пожарникарската служба.

Локалните жители изјавија дека пламенот избувнал кога сопственици на куќа без електрична енергија се обиделе да го вклучат својот генератор и тој експлодирал.

 

реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Свет

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Read more

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Read more

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more
 

Вести

Нови 400 случаи на COVID-19, 11 починати и 206 оздравени пациенти

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Читај повеќе

Најстудено во Битола, најмногу снег на Шапка

Читај повеќе
  • play_arrow

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Читај повеќе

Угостителите од 21 јануари ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Државниот инспекторат за животна средина цел на хакерски напад

Читај повеќе

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Читај повеќе

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе