Потврдено: Има дупка на Меѓународната вселенска станица

Дупката на Меѓународната вселенска станица (МВС/ISS) низ која струи воздух изгледа како гребнатинка долга два-три сантиметри, рече астронаутот Анатолиј Ивашин на денешната прес-конференција.

„Она што го видовме би го опишал како гребнатинка, но не можам да кажам пукнатина, бидејќи не можевме да погледнеме длабоко во металната конструкција. Оваа гребнатинка е долга неколку сантиметри, можеби два до три, и е некако накривена“, рече рускиот астронаут.

Извор од руската новинска агенција ТАСС уште во август извести дека руско-американскиот екипаж на МВС работи на следење на струењето воздух во орбиталната станица, а потоа Роскосмос ја потврди информацијата.

Екипажот на МВС ја извести руската контрола на летање на 15 октомври дека астронаутите го пронашле местото од каде доаѓа воздухот, но исто така извести дека тоа не претставува опасност за луѓето што се таму горе, соопшти Роскосмос.

URL

Во меѓувреме, дупката беше затворена со привремени делови. Извор близок до руската вселенска агенција за ТАСС изјави дека струењето на воздухот ќе биде целосно испитано кога Сојуз МС-16 ќе слета таму.

Струењето прв го забележал астронаутот Иван Вагнер. Половина од тимот се врати на Земјата на 22 октомври, поточно Анатолиј Ивашин, Иван Вагнер и астронаутот на НАСА, Крис Касиди.

Сергеј Рјажиков и Сергеј Куд-Сверчков и астронаутот на НАСА, Кејтлин Рубинс останаа на МВС.

реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Вести

Распишан тендер за научна студија за влијанието на 4G и 5G мрежите врз здравјето и околината

Read more

Феномен што не познава граници: Популарната серија ги „запали“ апликациите за шах

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

ЕУ покрена постапка за враќање во сообраќај на авионите Boeing 737 Max

Read more

Гик

Распишан тендер за научна студија за влијанието на 4G и 5G мрежите врз здравјето и околината

Читај повеќе
  • play_arrow

Мила, добредојде во Monster Hunter World: Iceborne

Читај повеќе
  • play_arrow

Универзумот наместо да се лади, се загрева: Дали ќе има „Големо спалување“?

Читај повеќе
  • filter

Poco го претстави новиот смартфон M3 со одлична батерија

Читај повеќе

Можат ли кучињата да намирисаат COVID-19?

Читај повеќе
  • play_arrow

Откачена биологија: Сѐ што не сте знаеле за интелигентните октоподи

Читај повеќе

Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Читај повеќе

Феномен што не познава граници: Популарната серија ги „запали“ апликациите за шах

Читај повеќе
  • play_arrow

Објаснето за да сфатат сите: Што е гравитација?

Читај повеќе