Повеќе од 150 држави се пријавија во глобална иницијатива за вакцини против коронавирусот

Лондон, 15 јули 2020 (МИА) – Повеќе од 70 богати земји се регистрираа за глобална иницијатива за вакцини против коронавирусот, што ќе им обезбеди да купат повеќе вакцини за складирање за своите граѓани.

Во денешното соопштение, алијансата за вакцинирање Гави објави дека 75 држави најавиле дека ќе се приклучат на новиот „Ковакс погон“ заедно со 90 други земји со ниски приходи, со надеж дека вакцините ќе им бидат донирани.

Иницијативата може да им овозможи на богатите земји да ги зголемат своите залихи на вакцината против новиот коронавирус, додека оставаат помалку дози за ранливото население.

Некои земји, вклучително Велика Британија, Франција, Германија и САД веќе нарачале стотици милиони дози пред да се покаже дека вакцините се ефикасни.

Критичарите велат дека оваа алијанса за вакцини им нуди на богатите земји шанса да купат уште повеќе вакцини. Извршниот директор на Гави призна дека не постои механизам за спроведување на законот, но рече дека ќе разговараат со богатите земји за да предложи можни решенија.

Од Гави велат дека 165 земји, кои сочинуваат околу 60 отсто од светската популација, изразиле интерес да учествуваат во алијансата. Алијансата има за цел да собере околу две милијарди американски долари за купување вакцини.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Свет

Во Северна Кореја поради страв од коронавирусот во карантин скоро 4.000 луѓе

Read more

Експлозијата во Бејрут не е либанска Хирошима, туку Чернобил

Read more

Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга

Read more

Германија: Задолжителен ковид тест за сите кои влегуваат во земјата од високоризични региони

Read more

Вести

Се отвора Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации

Читај повеќе

Малолетничка уценувана и во повеќе наврати силувана од 24-годишен маж

Читај повеќе

Штипските родители ослободени од сметките за градинка за изминатите пет месеци

Читај повеќе

Србин нелегално влегол и престојувал во земјава без негативен ПЦР тест

Читај повеќе

Во Северна Кореја поради страв од коронавирусот во карантин скоро 4.000 луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозијата во Бејрут не е либанска Хирошима, туку Чернобил

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 113 нови случаи, шест починати и 259 оздравени пациенти

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга

Читај повеќе

Дескоска: Деловникот од 2008 година беше мотивиран од лични интереси на „владетелите“ од тоа време

Читај повеќе