Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Спасувачките тимови продолжуваат со потрагата по преживеани во урнатините по разорните земјотреси што ја погодија турско-сириската граница.

Бројот на загинати во Турција и Сирија сега е најмалку 15.865, објавија властите. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во 10-те региони најпогодени од земјотресите.

Сè уште се можни чудесни спасувања

Иако девет од десет луѓе се спасени од урнатините во првите 72 часа, луѓето можат да преживеат подолго.

„Постојат многу различни сценарија каде што имавме навистина чудесни спасувања и луѓето преживеаја во ужасни услови“, изјави за AP д-р Кристофер Колвел, специјалист за итна медицина на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско.

„Овие се обично помлади луѓе и имаа среќа да најдат или џеб во урнатините или некој начин да пристапат до потребните елементи како воздух и вода“, рече тој.

По земјотресот и цунамито во Јапонија во 2011 година, еден тинејџер и неговата 80-годишна баба беа пронајдени живи откако девет дена беа заробени во нивната срамнета куќа. Една година претходно, 16-годишно девојче од Хаити беше спасено по 15 дена од урнатините на земјотресот во Порт-О-Пренс.

Ердоган призна дека имало пропусти

Турскиот претседател призна дека имало „пропусти“ во одговорот на неговата земја на разорниот земјотрес во кој загинаа повеќе од 15.000 луѓе. Реџеп Тајип Ердоган се соочува со сè повеќе критики од семејствата кои останаа фрустрирани од бавната реакција на спасувачките тимови, додека надежта дека ќе се најдат повеќе преживеани се намалува.

Многу Турци се пожалија на недостаток на опрема, експертиза и поддршка за помош на заробените - оставајќи ги беспомошни додека слушаа лелеци од под урнатините. За време на посетата на провинцијата Хатај, каде што загинаа повеќе од 3.300 луѓе и беа уништени цели населби, Ердоган рече: „Не е можно да се биде подготвен за таква катастрофа. Нема да оставиме ниту еден наш граѓанин без грижа“.

Поминаа 72 часа од земјотресот

„Повеќе од 90 отсто од преживеаните од земјотресот се спасени во првите три дена по земјотресот“, изјави Илан Келман, професор на Универзитетскиот колеџ во Лондон.

Поминаа 72 часа откако разорните земјотреси ги погодија Турција и Сирија.

„Генерално, земјотресите не убиваат луѓе. Уривањето на инфраструктурата убива луѓе“, рече професорот.

Еден од клучните фактори е времето, кое, вели Келман, е целосно против спасувачките тимови бидејќи температурите често се под нулата. „За жал, тоа значи дека е можна и хипотермија и дека луѓето, за жал, исто така умираат поради временските услови“, рече Келман.

На оние кои ќе успеат да ја преживеат зимата и повредите им треба храна и вода. Без вода многу луѓе ќе почнат да умираат на третиот, четвртиот или петтиот ден по земјотресот, вели овој професор.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Свет

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Read more

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Read more

Украински командант најави контраофанзива

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе