Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Бројот на излекувани лица од коронавирус во светот од почетокот на пандемијата надмина 70 милиони.

Од COVID-19 досега се заразени 97.537.264 луѓе. Во светот има 25.397.668 активни случаи, од кои 99,6 отсто се полесно заболени, а 0,4 проценти потешко. Од коронавиусот починале 2.088.851 пациент.

Најмногу потврдени случаи има во САД – повеќе од 25 милиони, во Индија – над 10,6 милиони, во Бразил – повеќе од 8,6 милиони, во Русија – над 3,6 милиони и во Велика Британија – повеќе од 3,5 милиони лица.

Најголем број смртни случаи во светот се регистрирани во САД – повеќе од 400.000, потоа во Бразил над 200.000, во Индија повеќе од 150.000 и во Мексико над 140.000. 

Тагови
реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Свет

Литванија експресно ја одби Белорусија за екстрадиција на Тихановскаја

Read more

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

Read more

Папата пристигна во историска посета на Ирак

Read more

Расте бројот на починати и заразени во Италија

Read more
 

Вести

Литванија експресно ја одби Белорусија за екстрадиција на Тихановскаја

Читај повеќе

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

Читај повеќе

Не се изгласаа измените на Законот за државјанство, Алтернатива и АА најавија блокирање на други закони

Читај повеќе

843 нови случаи на COVID-19, 11 починати

Читај повеќе

Кривични за шест скопјани за прикажување фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

Иницијатива на 38 граѓански здруженија за сестрана заштита на Водно

Читај повеќе

Игор Спасов екстрадиран и сместен во Идризово

Читај повеќе

Доделени годишните новинарски награди на ЗНМ

Читај повеќе

СДСМ ќе поддржи една изборна единица за следните парламентарни избори

Читај повеќе