Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Дали повеќе сакате мачки или кучиња?

Тоа може да открие многу за вашиот карактер, а истражувањата спроведени во изминативе неколку години покажуваат дека луѓето кои сакаат и чуваат мачки се поинтелигентни во споредба со сопствениците на кучиња, кои пак се подруштвени.

Нашите домашни миленици се одраз на нашиот начин на живот. Иако е врежано мислењето дека мачките се себични и дека бараат многу внимание, вистинската ситуација е многу поразлична. Истражувањата покажале дека меѓу мачките и нивните сопственици има многу посебна врска и дека мачките им помагаат на луѓето да се ослободат од стрес, да ги надминат тешкотиите и да се справат со загуба.

Психологот Семјуел Д. Гослинг од Универзитетот Тексас во Остин ги проучувал карактеристиките на луѓе кои рекле дека се љубители на кучиња и на луѓе кои се изјасниле како љубители на мачки.

Резултатите од неговото истражување ги потврдуваат резултатите од претходни истражувања дека љубителите на кучиња се поекстровертни и помалку невротични во споредба со љубителите на мачки.

Сопствениците на мачки, пак, се посамостојни и повнимателни во друштво, имаат потесен круг на пријатели во кои безусловно веруваат, но исто така се отворени за нови искуства.

Дека љубителите на мачки се поинтелигентни покажа и истражувањето на психологот Дениз Гастело на Универзитетот Карол во Висконсин, САД. Во истражувањет учествувале 600 студенти на кои им биле проценети психолошките фактори како начинот на размислување, емоционалната стабилност, доминацијата, топлината кон луѓето и слично.

Резултатите покажале дека сопствениците на мачки се помалку конформисти во споредба со оние кои сакаат кучиња и дека повеќе сакат ефикасност отколку правила. Исто така, „мачкарите“ покажале подобри резултати на тестови за интелигенција во споредба со „кучкарите“.

Има повеќе високообразовани сопственици на мачки отколку на кучиња. Причината е едноставна – образованите луѓе повеќе време поминуваат на работа, па им е поедноставно да чуваат милениче кое не бара многу внимание, како мачка, вели психоаналитичарот Стив Мекеон.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Фејл компилација со најсмешните незгоди ширум светот

Read more

Дали знаете зошто во супермаркетите нема прозорци?

Read more

Како шеќерот ни влијае на мозокот?

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе