Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Пикантно јадење со пилешко во чиј вкус ќе уживате.

Потребни состојки:

2 парчиња пилешки стек

1 јајце

Малку ѓумбир

Лук во прав

1 лажица соја сос

1 лажица густин

Малку чили во прав

Сол

Масло за пржење

Сос

1 помал кромид

1 чешне лук

50 мл сос од домати

1 лажичка мед

Чили во прав

1 лажица соја сос

Сол и бибер

30 г индиски ореви или кикирики

Малку праз

Начин на подготовка:

Исечкајте го пилешкото на коцки или ленти. За маринада промешајте јајце, ѓумбир, густин, соја сос, кромид, сол и малку чили. Прелијте ја маринадата преку пилешкото, промешајте и ставете во фрижидер околу 30 минути. Во длабока тава загрејте масло, па додајте го маринираното пилешко.

Пржете го пилешкото додека да добие убава боја, а потоа извадете го и ставете го на хартија за да се исцеди од маслото. Од тавата отстранете го остатокот од маслото и вратете го во тава.

За сосот, пропржете го ситно исечканиот лук. Додајте го исечканиот кромид, сос од домати, мед, соја сос, сол и чили. Динстајте за да се поврзат состојките на сосот, а потоа додајте го пилешкото месо.

Динстајте уште малку додека пилешкото да стане густо и лепливо, па додајте мелен бибер и посолете.

Готовото јадење наросете го со индиски ореви или кикирики и сечкан праз. Послужете со варен ориз.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Рецепти

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Read more

Идеја за ручек: Крем супа од целер и сирење

Read more

Освежително смути со киви и малини за идеален почеток на денот

Read more

Десерт на денот: Колач со мак

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Читај повеќе

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Читај повеќе

Драма кралици: Хороскопски знаци кои претеруваат за сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Читај повеќе

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Читај повеќе

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Читај повеќе

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Читај повеќе