Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Првите примероци на врвната верзија на лимузината на Tesla стигнаа до нивните сопственици.

Model S Plaid беше најавен пред неколку години, а сега почнаа и првите испораки на овој фантастичен автомобил.

По тој повод, се одржа мала церемонија на која зборуваше првиот човек на компанијата, Илон Маск.

За потсетување, Model S Plaid спаѓа во самиот врв на производството на Tesla. Автомобилот има три електромотори и погон на сите четири тркала, а Маск тврди дека тој е „најстартниот производствен автомобил на денешницата“.

Електричниот погон испорачува 1.034 КС (761 kW) и му овозможува на возилото да забрза од 0-60 милји на час (0-96 км/ч) за 1,99 секунди, додека од мирување до четвртина милја (402 матри) потребни му се 9,23 с.

Максималната брзина е одредена на 322 км/ч. Сепак, оваа брзина во моментов е можна само на хартија, бидејќи бара посебен, опционален сет на гуми - кои сè уште не се ни направени.

Автономијата на возење се проценува на 628 километри, а доколку клиентот се определи за опционалниот сет на 21-инчни тркала, радиусот се намалува на 563 километри.

Инаку, Model S Plaid првично имаше цена од 119.990 долари, а Tesla ја зголеми за 10.000 долари, на 129.990 долари, пред почетокот на производството.

Американскиот производител планираше и верзија над оваа, која би носела етикета Model S Plaid +, но во последен момент се откажале од ваквата идеја.

Причината, според самиот Маск, е што „обичниот“ Model S Plaid е „толку добар автомобил“ што верзијата „плус“ не е потребна.

Remote video URL
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Авто новости

Поглед во тјунираниот Mercedes AMG GLE Coupé со 800 КС

Read more

Хаос во Германија: Уништени радари за брзо возење, штетата се брои во милиони евра

Read more

Што кога автомобилот се тресе додека е во лер?

Read more

Испорачан последниот произведен Bugatti Divo

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во тјунираниот Mercedes AMG GLE Coupé со 800 КС

Читај повеќе

Хаос во Германија: Уништени радари за брзо возење, штетата се брои во милиони евра

Читај повеќе

Што кога автомобилот се тресе додека е во лер?

Читај повеќе
  • filter

Испорачан последниот произведен Bugatti Divo

Читај повеќе

Скапа играчка: Кој може да си дозволи електричен автомобил?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога ќе видиме „безвоздушни“ гуми на патиштата?

Читај повеќе

Audi A1 ќе се пензионира

Читај повеќе

Како се мери брзината на автомобилите?

Читај повеќе

Сакате брзо возење? Ова се земјите со најмали ограничувања на брзината на автопат

Читај повеќе