Пристигнува првата Razer Android конзола

Претставен е тизер за првата пренослива Android конзола на компанијата Razer.

Компанијата Razer, која многумина најдобро ја знаат по широката понуда на периферни уреди, се здружи со компаниите Qualcomm и Verizon за да ја направи својата прва гејминг конзола - Razer Edge 5G.

Секако, оваа конзола нема да биде ништо револуционерно, иако ја нарекуваат „прва пренослива 5G гејминг конзола на светот“, туку ќе ја подига Android оперативен систем. Значи, ќе биде нешто помеѓу паметен телефон и Nintendo Switch, односно Steam Deck конзола.

Razer Edge 5G се заснова на Snapdragon G3x Gen 1 Gaming платформата, која компанијата Qualcomm ја откри минатиот ноември како референтен дизајн. Тој уред доаѓаше со OLED екран со 6,55-инчна дијагонала и брзина на освежување од 120 Hz, вградена камера, четиринасочни звучници и можности за излез преку DisplayPort USB-C поврзување со монитор.

Во првиот тизер, се чини дека е Razer Edge 5G потрошувачката верзина на Qualcomm уредот. Дизајнот на уредот потсетува на Razer Kishi контролерот, кој сега е интегриран во сопствен самостоен хардвер, наместо да се продава како додаток за телефон.

URL

Сепак, кога оваа конзола конечно ќе биде лансирана на 15 октомври на RazerCon настанот, ќе видиме како купувачите ќе ја прифатат - особено доколку земеме предвид дека функционалноста ќе биде горе-доле како и кај паметните телефони кои ги носиме в џеб.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Гејминг

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Read more

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Read more

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Read more

Microsoft ја зголемува цената на Xbox игрите од 2023 година

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе