Протеинска бомба: Како да зготвите црн грав?

Црниот грав, за разлика од белиот грав, има помека текстура и сладок вкус. Тој е протеинска бомба: ако во белиот грав има околу 7 гр протеини на 100 гр производ, а во црниот има 9 грама во иста количина.

Според нутриционистите, со својот состав црниот грав е најблизу до храната од животинско потекло, па затоа е одлична замена за луѓето кои, од одредени причини, не јадат месни производи.

Исто така, во црниот грав има повеќе јаглехидрати отколку во белата сорта. И ова значи дека подобро го заситува организмот. Таквите комплексни јаглехидрати полека се распаѓаат, влегуваат во крвотокот постепено, што не води до секреција на инсулин, како со употреба на кондиторски производи. Ова укажува на тоа дека дури и со секојдневната употреба на црн грав во исхраната, не се забележува зголемување на телесната тежина. Оваа сорта е збогатена со растителни влакна кои придонесуваат за нормално функционирање на цревата.

Црниот грав содржи компоненти кои го запираат развојот на атеросклероза, што е главна причина за мозочни удари и срцев удар. Значи, само 200 грама од црната сорта грав можат да му обезбедат на организмот дневна доза калиум, манган, железо, магнезиум и цинк.

Повеќе за црниот грав прочитајте ТУКА, а како да го зготвите погледнете во видеото подолу.

Remote video URL
Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Рецепти

Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Read more

Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Read more

Посни бајадери, десерт готов за 20 минути

Read more

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледаа денес да беа живи: Елвис, Мерилин, Ленон, Дијана...

Читај повеќе

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Читај повеќе

Три работи во домот коишто треба почесто да ги чистите

Читај повеќе

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе