МЕДИТЕРАНСКИ ИГРИ АЛЖИР 2022

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

По стартната победа над Грција и ремито против Алжир, македонската машка ракометна репрезентација го претрпе првиот пораз на Медитеранските игри, откако вечерва во рамки на 3. коло од групната фаза загуби од фаворитот Шпанија со 33:21 (14:8).

Фото: МОК

Најефикасен во македонскиот состав беше Мартин Серафимов со 8 голови.

Во последното коло македонските ракометари утре ќе играат против Турција со императив да победат за да ги задржат шансите за борбата за медали.

Покрај победа над Турција, за пласман во полуфиналето на избраниците на селекторот Кирил Лазаров ќе им биде неопходен и триумф на Шпанија над домаќинот на Медитерански игри, Алжир, со што повисока разлика.

Вечерва својот натпревар го играат Алжир и Грција.

Табела:

  1. Шпанија 6 77:41
  2. С. Македонија 4 85:76
  3. Алжир 4 56:51
  4. Грција 0 21:39
  5. Турција 0 46:78
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Ракомет

Цеље убедлив против Бутел на Струшкиот ракометен турнир

Read more

Почнува јубилејниот 50-ти меѓународен ракометен турнир во Струга

Read more

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Read more

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Read more
 

Спорт

Мурињо тргна по Белоти за убиствен напад

Читај повеќе

Рамос ги смирил Нејмар и Мбапе

Читај повеќе

Цеље убедлив против Бутел на Струшкиот ракометен турнир

Читај повеќе

Маск: Се шегував, нема да го купам Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Kлучната причина за катастрофата на Јунајтед: Глејзер извадиле огромна сума од клубот

Читај повеќе

Легендарниот Радивој Корач постхумно во Куќата на славните

Читај повеќе

НБА ќе паузира на 8 ноември поради избори

Читај повеќе

ГН на Австралија нема да биде прва трка во Формула 1 ниту во 2023

Читај повеќе

Австралија без Кирјос на Дејвис купот

Читај повеќе