Први фотографии: Новиот Citroën C3 Aircross има 7 седишта

Очекувано, предниот дел на новиот автомобил изгледа познато, како неодамна претставениот Citroën C3 супермини, но со поголем заден дел и зголемена висина, давајќи му потрадиционален SUV облик.

Citroën вели дека C3 и новиот Citroën C3 Aircross вклучуваат „елементи на стилскиот јазик“ од концептот Citroën Oli од 2022 година Како и „обичниот“ C3, Aircross има остар преден дел со нова значка на Citroën, која се истакнува над Решетка за ладилникот за светло за магла, ниска во преобликениот браник во споредба со C3. Крилата и трагите на тркалата се пошироки од оние на хечбек моделот.

Задниот дел секако го позајмува дизајнот од C3, но браникот и задните светла се нарачани за Aircross. Комплет носачи на покривот и облоги на лакот на тркалата, кои се обвиткуваат околу дното на автомобилот, помагаат да се нагласи стилот на SUV.

Citroën C3 Aircross можеби е SUV од Б-сегментот, но Citroën успеа да собере седум седишта во него - прво во сегментот, според француската марка. Сепак, C3 Aircross ќе има силна конкуренција во форма на малку поголемата Dacia Jogger - уште еден модел со седум седишта.

Цената допрва треба да се открие, но со оглед на позиционирањето на Citroën како бренд фокусиран на вредност во шталата на Stellantis, C3 Aircross би можел да чини значително помалку од 20.000 евра за да остане на исто ниво со Jogger.

C3 Aircross доаѓа со избор на бензински, хибридни и целосно електрични погонски единици благодарение на новата платформа Smart Car.

Очекуваме погонските агрегати да бидат исти како оние што се нудат во C3 со 1,2-литарски турбо-бензинец со 99 КС, поврзан со шест-брзински мануелен менувач и истиот мотор поврзан со батерија од 48 V во хибридот (најверојатно со 99 КС. верзии и 128 КС) со шестстепен автоматски менувач. Понудата на дизел BlueHDi од C3 Aircross во заминување нема да биде пренесена.

Целосно електричниот e-C3 Aircross ќе ја добие истата батерија од 44 kWh и 111 КС како супермини e-C3, но со оглед на подолгото меѓуоскино растојание на Aircross (најдолго во неговиот сегмент според Citroën), очекуваме да биде понудена поголема батерија. e-C3 Aircross со батерија од 44 kWh најверојатно ќе има помал домет од 320 км од помалиот и полесен e-C3.

Спецификациите и внатрешноста на Aircross сè уште не се откриени, но знаеме дека третиот ред на седишта ќе може да се преклопуваат и дека должината на автомобилот од 4,39 метри ќе овозможи „повеќе простор за нозете за патниците одзади“, вели Citroën.

Исто така, допрва треба да ја видиме внатрешноста на автомобилот, но речиси е сигурно дека Aircross ќе доаѓа со ист распоред на панелот како мини, со 10-инчен екран на допир, долгнавест волан и фронтален дисплеј за возачот.

C3 Aircross со повисоки спецификации треба да доаѓа со камера со заден поглед, безжично полнење на паметни телефони, автоматски фарови и бришачи со сензор за дожд, плус седишта Advance Comfort на Citroën.

Можеме да очекуваме лансирање на новиот Citroën C3 Aircross кон средината на летото, со повеќе информации за седумседиштата на Citroen во следните неколку недели.

Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Авто новости

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Read more

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Read more

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Read more

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Read more
 

Автомобили

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Читај повеќе
  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе