Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Годинешните MTV Video Music Awards ја враќаат традиционалната церемонија на доделување на наградите во живо, што ќе се одржи на 12 септември во арената „Барклејс Сентр“ во Њујорк, откако минатогодишното издание се одржа во форма на хибридна програма на повеќе локации со малку или без публика.

Изведувачите сè уште не се откриени, но според најавата, церемонијата која ќе се емитува во повеќе од 175 земји, „ќе ги претстави настапите на некои од најголемите музички ѕвезди и ќе го прослави враќањето на забавата во живо“.

Одбележувајќи ја 20-годишнината од терористичкиот напад на 11 септември, MTV соработува со организацијата на „11 септември“ за низа активности кои ќе се одржат во текот на неделата што ќе му ретходи на доделувањето. MTV ќе организира разни настани со членовите на заедницата „11 септември“, која постои уште од „Концертот за Њујорк“ од 2001 година, во чест на жртвите, нивните семејства, како и на повредените во нападот.

Деталите за изведувачите и водителите ќе бидат објавени блиску до датумот на одржување на настанот.

Минатогодишното доделување на наградите, чиј домаќин беше Кеке Палмер, се одржа на повеќе локации низ градот Њујорк, речиси без присуство на публика. Вкупно 6,4 милиони луѓе го гледале доделувањето преку малите екрани, а според објавеното, MTV собрал 41,1 милиони интеракции на социјалните мрежи.

На церемонијата во 2020 година настапија „BTS“, „The Black Eyed Peas“, ДаБејби, „The Weeknd“, Дожа Кет, Малума со бендот „CNCO“ и Ариана Гранде.

Лејди Гага однесе пет награди, вклучувајќи ја и првата награда Tricon, која се доделува како признание на уметникот кој постигнал најдобри резултати во три или повеќе дисциплини.

„BTS“, Тејлор Свифт, Дожа Кет, Меган Ти Сталион и „Blackpink“ исто така беа големи победници, а беа воведени две нови категории специфични за карантин: наградата за најдобро ново музичко видео снимено дома, која ја освоија Ариана Гранде и Џастин Бибер за „Stuck With U“, како и за најдобра изведба во карантин, освоена од групата „CNCO“.

Тагови
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Музика

10 години од смртта на Ејми Вајнхаус – музичката икона која не сакаше да биде славна

Read more

Тејлор Свифт најплатена музичарка за 2020 година

Read more

Мерилин Менсон излезе од затвор за една недела

Read more

3 јули 1971, починал легендарниот Џим Морисон

Read more
 

Сцена

10 години од смртта на Ејми Вајнхаус – музичката икона која не сакаше да биде славна

Читај повеќе

Меган Фокс во секси издание за Basic

Читај повеќе
  • play_arrow

Тејлор Свифт најплатена музичарка за 2020 година

Читај повеќе

Пораснаа ќерките на Силвестер Сталоне

Читај повеќе
  • play_arrow

Сѐ што е погрешно во „Wedding Crashers“

Читај повеќе

Како изгледа денес славниот Мич од серијата „Baywatch“?

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Last Duel“ трејлер: Историска драма со Мет Дејмон и Бен Афлек

Читај повеќе
  • play_arrow

20 години cinEdays: Доделени наградите на јубилејното издание

Читај повеќе

Гледачите ги избраа најдобрите акциони филмови на сите времиња

Читај повеќе