Радикалниот BMW 850ci е магнет за очи

BMW Серијата 8 E31 продолжува да ужива посебен статус и 30 години откако се појави на пазарот, а еден интересен примерок го привлече вниманието на саемот SEMA минатиот месец.

Оваа Серија 8 е модел 850ci кој го започна својот живот како и секој друг, но претрпе радикални промени во период од три месеци за да биде подготвен за настанот. Сега изгледа помодерно, но и поагресивно од порано.

Најзначајната модификација е комплетот за каросерија Pandem кој вклучува пошироки лакови на предните и задните тркала, нагласен преден лип спојлер, продолжени прагови и фиксиран заден спојлер. Комплетот седишта нема да им се допадне на сите, но многумина ќе речат дека сепак одговара на Серијата 8.

Автомобилот доби сет од масивни 19x11 предни и 19x12 задни бандажи од BC Forged North America со пневматици Toyo R888R, како и воздушна суспензија што му овозможува да се спушти поблиску до земјата. Подобрените сопирачки на Brembo се грижат за кочењето.

Каросеријата е украсена со фолија со BMW M бои.

BMW порано го продаваше 850ci со неколку мотори, првично со 4,0-литарски атмосферски V8 мотор кој развиваше 282 КС и 400 Nm вртежен момент, потоа со 4,4-литарски V8 мотор кој испорачува 282 КС и 420 Nm, а одредени модели на 850ci беа исто така достапни со 5,0-литарски V12 мотор со 296 КС и 450 Nm и 5,4-литарски V12 мотор кој нудеше 322 КС и 490 Nm вртежен момент.

Тагови
реклама

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

Емили Ратајковски го критикуваше филмот за Мерилин Монро: Правиме фетиш од женската болка

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Авто новости

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Read more

Tesla Cybertruck ќе биде водоотпорен и ќе може да плови

Read more

Враќање на легендарниот рели автомобил, цената - астрономска

Read more

Како изгледа производниот погон за хрватскиот Rimac Nevera?

Read more
 

Автомобили

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Читај повеќе

Tesla Cybertruck ќе биде водоотпорен и ќе може да плови

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендарниот рели автомобил, цената - астрономска

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа производниот погон за хрватскиот Rimac Nevera?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Citroën го претстави концептот Oli: Радикален, одговорен и оптимистичен

Читај повеќе
  • filter

Nissan Patrol Nismo на Manhart развива 650 КС

Читај повеќе

Новиот Lamborghini Urus S: SUV со моќта на Performante

Читај повеќе
  • filter

Впечатлив од секој агол -  Ferrari SP51 

Читај повеќе
  • filter

Bentley претстави подобрена верзија на моделот Bentayga Hybrid

Читај повеќе