ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЕГИПЕТ 2021

Ракометарите со пораз од Белорусија го завршија настапот во Египет

Пораз од Белорусија со резултат од 30:26 забележа македонската репрезентација на последниот свој натпревар на 27. Светско првенство кое се игра во Египет.

Избраниците на селекторот Данило Брестовац, кои Мундијалот го завршуваат со пет порази и само една победа, одиграа добро прво полувреме во кое во најголемиот дел имаа водство, но на пауза се отиде со нерешени, 14:14.

Во второто полувреме македонските ракометари даваа отпор десетина минути, но по 20:20, по едно наивно исклучување на Кузмановски, му дозволија на противникот да направи серија од 4:0 која се покажа клучна за конечниот исход.

Капитенот Кирил Лазаров беше најефикасен во македонскиот национален тим со 7 погодоци. Тој беше прогласен за играч на мечот.

Во другите две средби од последното коло во групата 4 до крајот на денот се среќаваат Словенија - Египет и Русија - Шведска.

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Познати четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите, тронот го брани Магдебург