Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Пробајте го овој превкусен рецепт за чоколаден банана леб.

Потребни состојки:

2 шолји бело брашно

Половина шолја шеќер

¼ шолја кафеав шеќер

1 лажичка сода бикарбона

Половина лажичка сол

3 зрели банани

¼ шолја грчки јогурт

Две јајца

¼ шолја масло

Две и пол лажички екстракт од ванила

Половина шолја сечкани ореви

Половина шолја сечкано чоколадо

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени и подгответе го калапот за печење – обложете го со хартија за печење, а потоа ставете неколку капки масло.

Во поголем сад промешајте брашно, бел и кафеав шеќер, сода бикарбона и сол.

Во друг сад со средна големина изгмечете ги бананите со вилушка, додајте јајца, грчки јогурт, масло и екстракт од ванила. Измешајте ги состојките и спојте ги со сувите состојки и измешајте да се соединат.

Во смесата додајте сечкани ореви и чоколадо, па истурете ја смесата во калап и печете 50 до 60 минути.

Откако ќе го извадите лебот од рерната оставете го да се излади, па потоа извадете го од калапот и исечете го.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Рецепти

Лосос на три начини

Read more

Марио готви меци пакери

Read more

Идеја за појадок: Мафини со сирење и зеленчук

Read more

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе