Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Потребни состојки:

100 г путер + 15 г

5 листови готови кори за пита

500 гр шампињони

100 г кашкавал по желба

1 парче моцарела

1 чешне лук

Магдонос

Маслиново масло

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Измијте ги печурките, па исчистете ги и исечете ги на парчиња. Исчистете и исечкајте го лукoт, како и магдоносот.

Вклучете ја рерната на 180 степени.

Загрејте маслиново масло во тава па додајте ги печурките и посолете. Пржете ги неколку минути додека да омекнат. Откако ќе испари течноста, додајте коцка путер и оставете ги шампињоните да се карамелизираат заедно со лукот и магдоносот. Тргнете од оган.

Тавата за печење премачкајте ја со путер, а остатокот од путерот стопете го во помал сад. Со четка премачкајте ја првата корка од двете страни и ставете ја во тавата, па повторете ја постапката со сите кори.

Исечкајте го кашкавалот на коцки, па распоредете по подлогата од кори. Потоа додајте го филот со печурки и распоредете го по целата површина, а одозгора нарендајте моцарела. Преклопете го филот со корите. Печете околу 20 минути додека питата да добие златно-кафеава боја.

реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Рецепти

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Read more

Идеја за десерт: Ролат со кокос прелиен со чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Шпагети во пикантен сос со печурки

Read more

Смути со банана и јагоди за брз и здрав појадок

Read more

Магазин

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Читај повеќе

Четири знаци дека си имате работа со манипулатор

Читај повеќе

Колку треба да вежбаме ако цел ден седиме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е најголемиот волк во светот

Читај повеќе

Што е тоа што ја прави една личност сексапилна ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Читај повеќе

Идеја за десерт: Ролат со кокос прелиен со чоколадо

Читај повеќе