Рецепт за домашен леб, највкусниот што ќе го пробате

Пробајте го најдобриот рецепт за домашен леб, се подготвува брзо и лесно.

Потребни состојки:

  • 200 мл топло млеко
  • 200 мл топла вода
  • eдна лажица шеќер
  • eдна лажичка сол
  • 10 г квасец
  • 600 г брашно
  • 30 мл маслиново масло
  • 1 јајце

Начин на подготовка:

Измешајте ги млекото, водата, шеќерот, солта и квасецот. Додадете го брашното и кратко замесете па додајте го маслото.

Замесете тесто, уште малку прелијте го со масло и покријте го со проѕирна фолија. Оставете да потстои 45 до 50 минути на топло место.

Поделете го тестото на два дела. Обликувајте ги векните леб, па ставете ги на обложен плех со хартија за печење. Покријте со крпа и оставете да одмори уште 20 минути.

Печете во загреана рерна околу половина час, додека не добие златеста боја на врвот.

Тагови
реклама

Катарски бизнисмен за Ивана Кнол: Не ја сликаат оти е убава, туку за да ја пријават

Read more

Најконтроверзното славење гол на Светско

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп од 5 до 11 декември

Read more

Голема победа за жените во Иран: Распуштена моралната полиција

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Сочно пилешко во маринада со босилек

Read more

Како да ја подготвите највкусната француска салата?

Read more
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Read more

Предлог за десерт: Чоколаден сутлијач

Read more
 

Магазин

Голем неделен љубовен хороскоп од 5 до 11 декември

Читај повеќе

Трчање или пешачење - што е подобро за телото?

Читај повеќе

Кои карактерни особини ги поседуваат добрите татковци?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најневеројатни подводни откритија

Читај повеќе

Рецепт на денот: Сочно пилешко во маринада со босилек

Читај повеќе

Катарски бизнисмен за Ивана Кнол: Не ја сликаат оти е убава, туку за да ја пријават

Читај повеќе
4 декември 1973, родена е Тајра Бенкс

Среќен роденден, Тајра Бенкс

Читај повеќе

Позата во која спиете ви влијае на здравјето

Читај повеќе
Дали е корисно да се дои детето подолго од една година?

Дали е корисно да се дои детето подолго од една година?

Читај повеќе