Рецепт за сладолед од три состојки

Овој рецепт за сладолед е толку едноставен што не може да згрешите во подготовката. Доколку сакате различни вкусови, во смесата може да додадете ароми со вкусовите коишто ги сакате.

Потребни состојки:

-100 г млечно чоколадо

-300 г слатка павлака со 30% масти

-200 г кондензирано млеко

Начин на подготовка:

Стопете го чоколадото на пареа па со него премачкајте ги хартиените чашки и ставете да се замрзне околу десетина минути во ладилник. Во меѓувреме, изматете ја павлаката па додадете го кондензираното млеко и добро изматете. Смесата сипете ја во чашките па повторно вратете ги во фрижидер околу десетина минути.

Потоа извадете ги и во чашките ставете стапчиња. Вратете ги во ладилник и оставете околу 5 часа. Пред послужување исечете ја чашата, извадете ја хартијата и уживајте во сладоледот.

Remote video URL
Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Рецепти

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Пилешка крем супа со лимон

Read more

Десерт на денот: Пита со кајсии

Read more

Рецепт на денот: Запечени палачинки со мелено месо

Read more
 

Магазин

  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Читај повеќе

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Читај повеќе

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Читај повеќе
  • play_arrow

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Читај повеќе
  • filter

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Читај повеќе

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Читај повеќе