Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Откако групацијата Renault реши да ја напушти Русија по настаните во Источна Европа и руската инвазија на Украина, градоначалникот на Москва најави дека фабриката на Renault во руската престолнина ќе добие поинаква намена.

Имено, првиот човек на главниот град на Русија, Сергеј Собјанин, изјави дека странските сопственици одлучиле да ја затворат фабриката за автомобили Renault во Москва, но дека функционерите не смеат да дозволат работниците да останат без работа.

„Странскиот сопственик одлучи да го затвори Renault во Москва. Тоа е негово право, но не можеме да дозволиме илјадници работници да останат без работа“, рече Собјанин.

Како решение за овој проблем, Собјанин нагласи дека во иднина фабриката наместо под името Renault, ќе продолжи да произведува автомобили под историскиот бренд Москвич.

„Одлучив да ја префрлам фабриката во градскиот буџет и да го продолжам производството на автомобили под историскиот бренд Москвич. Ќе се обидеме најголемиот дел од тимот да работи директно во фабриката и со нејзините подизведувачи“, нагласи градоначалникот.

Како што појасни, главен технолошки партнер на реновираната фабрика за автомобили Москвич треба да биде руската компанија КАМАЗ (Камски автомобилски завод, по реката Кама, голема лева притока на Волга). Во првата фаза од работата на компанијата треба да се организира производство на класични автомобили со внатрешно согорување, додека во иднина да се префрлиме на производство на електрични автомобили.

„Покрај тоа, заедно со КАМАЗ и Министерството за индустрија и трговија на Русија, работиме на локализирање на производството на максимален број автомобилски компоненти во Русија“, објасни Собјанин.

Инаку, фабриката за автомобили под култното име Москвич има долга историја. Започна со производство на Ford пред речиси 100 години (од 1929), а потоа со децении произведуваше автомобили наречени Москвич.

Од 1998 година фабриката соработува со Renault, а токму од овие производни линии на пазарот пристигнаа и Dacia Logan, Duster и Sandero.

Името Москвич на руски значи „родум од Москва, Московјанец“ и ја потенцира локацијата каде се произведуваат автомобилите - главниот град на Русија. Од почетокот до 1991 година беше во државна сопственост, а потоа до 2010 во приватна. Банкротираше во 2002 по што целосно се затвори во 2006. Во 2008 година Renault Russia презеде дел од производствените погони.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Авто новости

Совети за безбедно патување во лето

Read more

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Read more

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Read more

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Read more
 

Автомобили

Совети за безбедно патување во лето

Читај повеќе
  • play_arrow

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Читај повеќе

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Читај повеќе

Го оставивте автомобилот на сонце?

Читај повеќе

Daimler прави камиони на водороден погон со домет од 1000 километри

Читај повеќе

Постигнат договор: Новите автомобили во ЕУ од 2035 година мора да бидат без штетни емисии

Читај повеќе

Red Bull RB17 ќе биде хибриден хиперавтомобил со 1.100 КС

Читај повеќе

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Читај повеќе