Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Жителите на Бронкс беа прилично изненадени од појавата на четвороножниот робот во боите на њујоркшката полиција, во друштво на полицајци која одговорија на вознемирувачки повик за помош.

Digidog беше во друштво на детективи ангажирани околу потенцијално киднапирање.

Роботот се упати во зградата каде опремен со камери и напреден AI систем (вештачка интелигенција) ги истражи просториите во потрага по киднаперите и жртвата.

Не пронајде никого.

Роботот-куче е дизајниран за опасни акции, може самостојно да се качува по скали и да трча со брзина од 5,6 км/час.

Remote video URL
Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Чек дис аут

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Read more

Швајцарците ќе закопаат 2.000 пара гаќи во име на науката

Read more

Ако Земјата се судри со Марс, која планета ќе преживее?

Read more

Топ 10 славни личности кои се пробале во рингот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнети пилешки гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Читај повеќе

Најчестите женски сексуални фантазии

Читај повеќе

Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет здрави навики за да ја задржите идеалната тежина

Читај повеќе