Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

А.С.
/ 29.07.2021 / 09:48

На 36-годишна возраст, Кристијано Роналдо сѐ уште е во најдобра форма и на врвот на својата игра, благодарение на строгиот режим на исхрана и вежбање, како и дисциплината.

Роналдо го следи начинот на исхрана „малку, а почесто“. Тој обично го дели дневниот внес на храна на шест помали оброци што ги консумира во интервали од два до четири часа. Ова не само што го одржува правилното функционирање и метаболичката стапка, туку и го спречува телото да се чувствува слабо и гладно во текот на денот. Исто така, клучно е овој метод да го одржува нивото на маснотиите во неговото тело исклучително ниско.

Неговите соиграчи забележуваат дека избегнува газирани пијалоци, замрзната храна и црвено месо.

„На тренинзите, правиме неколку круга низ теренот, вежби за истегнување и кардио загревање за да избегнеме непотребни повреди“, објаснува Роналдо и ги охрабрува сите да воведат задолжително загревање во нивната рутина за вежбање.

 

Кога е во теретана, главниот тренинг на Роналдо е поделен помеѓу кардио вежби, како што се трчање и тренинзи со тежина.

„Освен што ќе го направите тренингот поинтересен, важно е да им се даде важност на сите делови на телото, а комбинираните вежби ја подобруваат силата и издржливоста“, советува Роналдо, кој дома често вежба заедно со свршеницата Хеорхина Родригес, која е модел.

Хидротерапија

Со терапијата со контрастна вода вода, топлата вода прво го стимулира протокот на крв низ телото до екстремитетите, а потоа ладната вода ја испраќа крвта назад во трупот, со што се регенерира телото. Покрај Роналдо, многу спортисти промовираат хидротерапија како најдобра терапија за регенерација на мускулите.

Покрај класичната хидротерапија, Роналдо поминува време во базен секој ден и има редовна рутина на пливање и вежби што се изведуваат во вода.

Закрепнување

Роналдо во секојдневната рутина вклучува до пет пократки паузи од 90 минути за да остане одморен и полн со енергија.

„Во фудбалот ги имате основите, како квалитетен тренинг и правилна исхрана и пиење, но закрепнувањето ми е најважно“, заклучува Роналдо.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Фит

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Read more

Само за почетници: 10 минути вежби за стомачни мускули

Read more

Американски научници: Подобро да вежбате отколку да ги намалувате калориите

Read more

Предности од вежбање пред огледало: Подобри перформанси и мотивација

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе