Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Кристијано Роналдо, Стивен Џерард и другите фудбалски ѕвезди кои годинава пристигнаа во Саудиска Арабија на посебен начин го одбележаа Националниот ден на Саудиска Арабија.

Националниот ден на Саудиска Арабија се слави секоја година на 23 септември, а овојпат прославата се паѓа во викенд. Затоа фудбалските ѕвезди, кои во изминатиот период во голем број пристигнаа во оваа азиска земја, го одбележаа овој ден во слободниот период меѓу натпреварите.

Кристијано Роналдо и неговите соиграчи од Ал Наср облекоа традиционална арапска облека во снимката од две и пол минути. Роналдо е централната фигура на видеото додека го изведува традиционалниот танц Арда со своите соиграчи.

Инаку, Арда е вид на народен танц што го изведуваат бедуини од племето Наџд. Го изведуваат мажи кои носат мечеви или стапови, придружени со тапани.

Концептот на видеото е дека сите фудбалери на Ал Наср се подготвуваат за овој национален ден, па Отавио оди на фризер за да направи посебна фризура за националниот празник. Во видеото се појавуваат и други ѕвезди како Марсело Брозовиќ и Садио Мане.

URL

Фотографија во национална носија објави и тренерот на Ал-Етифак, Стивен Џерард. Инаку, Роналдо синоќа постигна два гола на дербито меѓу Ал Наср и Ал Ахли и му донесе победа на домаќинот од 4:3.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фудбал

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Read more

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Read more
 

Спорт

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Читај повеќе

Модриќ ќе го пропушти натпреварот со Наполи

Читај повеќе