Роскосмос почна да работи на Венера-Д орбиталната станица

Русија се подготвува за прва мисија на Венера по советската ера, а подготовките веќе започнаа преку државната корпорација Роскосмос.

Венера-Д треба да биде вселенско летало кое ќе има мисија да стане орбитрална станица на планетата Венера и прво од трите планирани мисии.

Оригинално, Роскосмос и НАСА требаше заеднички да работат на проектот, но како што стојат работи најверојатно Роскосмос самостојно ќе работи на овој проект.

„Техничкиот дизајн на проектот веќе започна“, во изјава за ТАСС соопшти Лев Зелени, директор за истражувања на рускиот Институт за вселенско истражување.

Планот е леталото да биде лансирано во 2029 година, доколку сѐ се одвива навреме според планираното. Потоа треба да следуваат уште две мисии во 2031 и 2034 година. Последното назад на Земјата ќе донесе примероци од атмосферата и можеби од почвата.

Последен пат кога Москва ја истражуваше Венера беше за време на Советскиот Сојуз, во 1970 година. Тогаш леталото Венера-7 стана првото кое успеало да слета на оваа планета и да испрати податоци на Земјата.

„Нашата држава е првата и единствената која била на Венера. Нашата опрема беше таму и направи истражување. Генерално, планетата е вистински пекол. Мисиите на Венера се дел од владиниот програм за руско истражување на вселената за 2021-2030“, рече Дмитриј Рогозин, главен раководител на Роскосмос.

Ако Марс е примамлив за САД, Венера е за Русија. Во советската ера русите имаа куп мисии на оваа планета, па не бадилаја во една прилика Рогозин рече дека „Венера е руска планета“.

Иако по големина е слична на Земјата, има атмосфера со 97% јаглероден диоксид и просечна температура од 464°C, што ја прави неподнослива за живот.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Наука

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Read more

Какви последици може да има патувањето до Марс врз човечкото тело?

Read more

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Read more

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе