Венера

play_arrow

Како годишните времиња функционираат на другите планети?

Нашата Земја не е единствената планета што има годишни времиња. Земете го Марс, на пример - ги има оние дива бури од прашина што започнуваат во текот на неговата пролет и лето, што ги прави работите прилично хаотични.
Read more
filter

1 март 1966, прв пат човечко летало слетало на друга планета

Советскиот вештачки сателит Венера-3 на денешен ден станал првото летало лансирано од човештвото кое слетало на друга планета.
Read more
filter

5 февруари 1974, сондата Mariner 10 ги испратила првите слики од Венера

Американската вселенска сонда Mariner 10 на денешен ден прелетала покрај планетата Венера и ги испратила првите снимки од неа. 
Read more
filter

Единствените колор фотографии од површината на Венера

На 5 март 1982 година, лендерот Венера-14 успешно слета на површината на втората планета од Сончевиот Систем. Севкупно, работеше 57 минути, успевајќи да пренесе колор панорама на околината.
Read more

Научници најдоа кислород во токсичната атмосфера на Венера

Околу 21 процент од воздухот на нашата планета е кислород, додека остатокот од атмосферата е претежно исполнет со азот, но на Венера, соседната планета на Земјата, приказната е сосема поинаква.
Read more

Сондата Parker месецов ќе се приближи до Венера

Соларната сонда Parker на НАСА ќе го направи своето шесто блиско прелетување на Венера овој месец.
Read more

Снимки стари 30 години ја откриваат мистеријата на Венера

Анализата на снимки стари 30 години покажа дека Венера е геолошки жива планета.
Read more

Русија подготвува три мисии на Венера до 2034 година

Руските научници планираат три мисии на Венера до 2034 година, кои ќе се обидат да испорачаат почва од таа планета за прв пат во историјата, соопшти Лео Грин, научен директор на Институтот за вселенски истражувања на Руската академија на н
Read more

Научници тврдат: Животот на Венера е поверојатен од било кога

Со екстремни температури, урагански ветрови и интензивна вулканска активност, Венера се чини како последно место во нашиот Сончев Систем каде би барале знаци на живот.
Read more
play_arrow

Што кријат чудните сигнали од Венера?

Нова студија покажа дека има сè повеќе докази дека Венера е можеби вулкански активна планета. Ако е навистин
Read more
play_arrow

Може ли да се тераформира Венера?

Сонот да се напушти Земјата и човекот да почне да населува други панети веќе одамна е познат. Освен Марс како главен кандидат, се споменува и Венера.
Read more

НАСА најави две нови мисии на Венера

Американската вселенска агенција НАСА најави дека планира две мисии на Венера со цел да ја истражи атмосферата на планетата.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more