Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Меѓународната вселенска станица е дестабилизирана откако случајно се активираа моторите на новиот руски модул, пренесе BBC.

НАСА потврди дека дојде до дестабилизација, но тимовите на контрола на мисијата преземаа активности и направија корекции, така што сите системи работат нормално.

Корекцијата е направена, а во тек е истрагата за случајното активирање на моторот на рускиот модул. Американски и руски експерти изјавија дека седумте астронаути на Станицата во ниту еден  момент не се нашле во опасност.

Грешката на рускиот модел наречен Наука се случи кога тој се спои со Станицата во четвртокот, по осум дена лет. Во текот на инцидентот имаше и прекин на комуникацијата со екипажот којшто траеше неколку минути.

Инцидентот ги принуди НАСА и Boeing да го одложат денешниот тест лет без екипаж планиран за леталото Starliner. Новиот лет е закажан за 3 август.

Модулот Наука е долг 13 метри и тежок 20 тони, споен е со задната страна на Станицата.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Наука

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Read more

Како животните ги добиваат нивните шари?

Read more

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Read more

Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
  • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Читај повеќе