НБА 2023/2024

Сега е официјално: Јокиќ против Дончиќ за титулата МВП

Никола Јокиќ, Лука Дончиќ и Шеј Гилџс-Александер се тројцата финалисти за титулата најкорисен играч (МВП) во НБА, додека Виктор Вембанјама е во игра за титулата дебитант на годината и најдобар дефанзивец.

Северноамериканската кошаркарска лига ги објави тројцата финалисти за секоја своја индивидуална награда за регуларниот дел од актуелнава сезона 2023/2024.

Српскиот центар Никола Јокиќ, МВП на регуларниот дел од сезоните 2020/2021 и 2021/2022, четврти пат по ред е финалист, откако во 2022/2023 заврши на второто место по Жоел Ембиид од Филаделфија 76ерс.

Јокиќ сезонава за Денвер Нагетс имаше просек од 26,4 поени, 12,4 скока и 9 асистенции. Бранителот на титулата заврши изедначен на врвот на Западната конференција со Оклахома Сити Тандер, предводена од Канаѓанецот Шеј Гилџс-Александер.

Оваа сезона канадскиот кошаркар просечно уфрлаше 30,1 поен по натпревар со просек од 5,5 скока, 6,2 асистенции и 2 украдени топки.

Словенецот Лука Дончиќ доминираше во лигата со просек од 33,9 поени, 9,2 скока и 9,8 асистенции во дресот на Далас Маверикс.

URL

Трета година по ред ниту еден американски играч не е меѓу тројцата финалисти за титулата МВП.

Од друга страна, двајца Американци, силното крило Чет Холмгрен (Оклахома Сити Тандер) и крилото Брендон Милер (Шарлот Хорнетс) се борат со Французинот Виктор Вембанјама (Сан Антонио Спарс) за титулата дебитант на годината (руки).

20-годишниот Вембанјама постави бројни рекорди во својата прва сезона во НБА, со просек од 21,4 поени, 10,6 скока, 3,9 асистенции, 3,6 блокади и 1,2 украдени топки.

Холмгрен (21) беше избран за втор на драфтот во 2022 година, но поради повреда на стапалото, дебитираше во НБА дури оваа сезона.

Тој имаше просек од 16,5 поени и 7,9 скока за Оклахома Сити Тандер, додека Милер (21) имаше просек од 17,4 поени по натпревар, притоа постигнувајќи 184 тројки.

URL

Францускиот центар Руди Гобер од Минесота Тимбервулфс, кој веќе три пати ја освојуваше титулата дефанзивец на годината (2018, 2019 и 2021 година), ќе му се спротивстави на неговиот сонародник Вембанјама и центарот на Мајами Хит, Бем Адебајо.

URL
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Read more

Кошарка

Метла за Индијана: Бостон ќе се бори за титулата во НБА лигата

Read more

Скоти Пипен не знаеше ништо за клубовите што играа фајнлфор, ама му легна баклавата

Read more

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Read more

Панатинаикос ја освои Евролигата, во финалето го декласира Реал

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Роналдо: Не бркам рекорди, тие ме бркаат мене

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најкатастрофални трансфери со кои фудбалерите си ги уништиле кариерите

Читај повеќе

Барди поради повреда отпадна за Хрватска и Чешка

Читај повеќе

Де Роси презема одговорност: Не е виновна Аталанта што не сме во ЛШ

Читај повеќе

Шпанците открија како Чави го измамил Лапорта

Читај повеќе
  • play_arrow

Метла за Индијана: Бостон ќе се бори за титулата во НБА лигата

Читај повеќе

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Скоти Пипен не знаеше ништо за клубовите што играа фајнлфор, ама му легна баклавата

Читај повеќе

Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Читај повеќе