Секој ден сте без енергија? 4 намирници недостасуваат во вашата исхрана

Ф.З.
/ 16.11.2023 / 11:14

Заморот, слабата енергија и постојаниот умор можат да бидат крајно фрустрирачки за справување, особено ако не можете точно да го одредите коренот на проблемот.

Без разлика колку спиете или колку кофеин консумирате, сепак може да се борите со замор во текот на денот. Како што се испоставува, една од најважните области што треба да ја разгледате е вашата исхрана. Внесувањето на вистинските хранливи материи во вашите оброци е клучен дел за да му дозволите на вашиот мозок да функционира најдобро, особено кога станува збор за нивоата на енергија. Ако се борите со замор на редовна основа, можеби ви недостасуваат неколку основни намирници.

За да фрлиме светлина на некои од најважните намирници што треба да ги вклучите во вашата исхрана за долготрајна енергија во текот на денот, ги зедовме советите на регистрираната диететичарка и нутриционистка Крутика Нанавати. Таа вели дека храната богата со железо, сложени јаглехидрати, здрави масти и протеини треба да биде приоритет.

Дознајте повеќе за важноста на секој подолу.

Храна богата со железо

Недостатокот на железо е една од најчестите причини за замор. Овој минерал игра важна улога во голем број телесни функции, вклучувајќи го и транспортот на кислород во крвта, што е од витално значење за снабдување со енергија. Затоа, вклучувањето на храна богата со железо, како што се лиснатото зеленило, црвеното месо и збогатените житарици, може да помогне во ублажувањето на заморот предизвикан од недостаток на железо.

Сложени јаглехидрати

Јаглехидратите се уште една вредна компонента која треба да биде присутна во сите ваши оброци, особено ако сакате да го одржите високото ниво на енергија. Целите житарици и сложените јаглехидрати стабилно ослободуваат енергија, избегнувајќи ги подемите и падовите предизвикани од едноставните шеќери. Сепак, важно е да се запамети дека изборот на сложени јаглехидрати е клучен. Рафинираните јаглехидрати, како оние што се наоѓаат во белиот леб и другата преработена храна, можат да бидат штетни за вашето здравје.

За среќа, има многу вкусни здрави јаглехидрати од кои можете да изберете, како кафеав ориз, интегрален леб, киноа и многу повеќе.

Здрави масти

Не плашете се од масти, дури и ако се обидувате да изгубите тежина. Секогаш е важно да вклучите здрави масти (познати како омега-3 и омега-6) во вашите оброци, бидејќи тие се неопходни за функцијата на мозокот, расположението, регулацијата и производството на енергија.

Има тони здрави масти, а многу од нив се вкусни. Опциите како авокадо, јаткасти плодови, семки, маслиново масло и многу повеќе не само што ќе му помогнат на вашиот мозок да функционира правилно, туку може и да промовираат поздраво срце.

Протеини

Добро е познато дека протеинот е една од најважните работи во вашата исхрана. Овој макронутриент помага да се подготват мускулите и коските, да се создадат хормони и ензими и да се снабдува телото и мозокот со енергија.

Јадењето храна богата со протеини, како што се немасно месо, мешунки и млечни производи помага да се одржи нивото на шеќер во крвта стабилно и да се намали заморот.

Додека немасното месо, како пилешко и мисиркино, е едно од најпопуларните протеински опции, постојат многу растителни протеини кои се подеднакво здрави и вкусни. Без разлика од каде го добивате, важно е во вашата чинија секој ден да додавате некоја форма на протеин.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фит

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Read more

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Read more

Суперхрана што топи калории додека спиете

Read more

Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе