Што му се случува на телото кога седите предолго?

Според најновите истражувања, секој од нас во просек поминува околу 7,7 часа дневно во седечка положба. Секојдневното седење има многубројни последици на телото, а неактивноста е четврта најчеста причина за предвремена смрт во светот.

Со оглед на тоа дека сѐ повеќе се зголемува бројот на седечки професии, експертите предупредуваат дека треба да се реагира уште пред да се забележат првите тегоби од долгото седење.

Целодневното седење може негативно да влијае на телото на повеќе начини, меѓу кои и следниве:

Проблеми со држењето

Седењето долги периоди може да предизвика болка во рамениците, вратот и грбот. Тоа може да предизвика и лошо држење. Колку повеќе време седите, толку поголеми се шансите дека ќе имате лошо држење. Најчесто, додека се на компјутер, луѓето ги навалуваат вратот и рамениците, со што си предизвикуваат болка.

Подгрбавеното седење на биро на почеток може да предизвикува помали болки во грбот што постепено почнуваат да се влошуваат. Лошото држење може да предизвика стегање на ‘рбетните дискови, што може да предизвика трајни проблеми.

Проблеми со дигестивниот систем

Многупати, луѓето коишто седат долги периоди јадат додека седат. Седнувањето по јадењето може да го успори варењето на храната, а спорото варење може да предизвика повеќе мали проблеми.

Проблеми со нозете

Неактивноста и зголеменото седење може да предизвика проблеми со циркулацијата, отоци, слаби коски, па дури и остеопороза. Бидете активни и одржете ја циркулацијата на крвта. За време на паузите станете и движете се.

Ако подолго време не ги испружувате или поместувате нозете, ќе почнат да ве болат мускулите. Таа болка на почеток е послаба, но со тек на време станува сѐ посилна.

Поради тоа, треба додека седите стапалата да ви бидат рамни со подот, а колената да ви бидат свиткани нешто повисоко од висината на колковите. Не седете со прекрстени нозе во колената, ни во зглобовите.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Здравје

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете јајца?

Read more

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе