Што прават бебињата додека се во стомакот на мајката?

Не треба да бидете експерт за бременост за да знаете дека бебињата во матката можат да икаат и да си ги цицаат палците.

Но, освен тоа, што друго прават бебињата во матката?

Дали бебињата мократ во матката?

Одговорот на ова прашање е едноставен. Да, бебиња мократ во матката. Всушност, тие го прават тоа многу често. Сигурно сте чуле за амниотска течност? Ова е поточно бебешка урина. До раѓањето на бебето, скоро 100% од амниотската течност што го опкружува е всушност урина. Кога бубрезите на бебето се целосно формирани, што приближно се совпаѓа со крајот на првиот триместар, бебето ќе почне да голта амнионска течност, да го излачува во форма на урина и повторно да ја голта.

Дали бебињата дишат во матката?

Ако се прашувате како бебињата дишат во матката, одговорот е малку сложен. Бебињата во матката не дишат на ист начин како и ние, затоа што има течност во неа. Пред раѓањето, бебињата добиваат кислород од мајката преку папочната врвца, но прават движења слични на вдишување како подготовка за првото вдишување.

Дали бебињата вршат голема нужда во матката?

Првата столица на бебето обично доаѓа во рок од 24 часа по раѓањето. Се нарекува мекониум и се состои од клетки, лануга и амнионска течност. Поголемиот дел од времето бебињата не вршат голема нужда во матката, но тоа понекогаш се случува, особено ако бебето не е родено навреме или било подложено на стрес пред или за време на раѓањето. Доколку се случи ова, вашиот лекар ќе сака да го следи вашето бебе некое време по раѓањето за да се осигура дека не вдишало мекониум во белите дробови, што може да предизвика инфекција.

Дали бебињата плачат во матката?

Студија од 2005 година покажа дека бебињата плачат во матката. Ова може да биде шокантна вест, но бидете сигурни дека иако бебето може да доживее некои негативни емоции и додека е во матката, тоа постојано се теши од околината во која се наоѓа.

Дали бебињата гледаат во матката?

И покрај фактот дека видот е последното чувство што бебето ќе го развие за време на престојот во матката, бебињата исто така можат да ги отворат очите - и да гледаат! Бебето ќе ги отвори очите за прв пат околу 26-тата недела од бременоста.

реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Живот

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Read more

Mozzart преку акцијата „Милион причини за гол“ донираше два милиони денари

Read more

Како се забавуваше Џеф Безос додека беше во вселената?

Read more

Се разведува Миа Калифа: Пробавме сè, но не оди

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе