Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Кога ова Yugo GV од 1988 година излезе од производствената лента во фабриката во Крагуевац, никој од работниците на смена тој ден не знаеше каде ќе заврши овој автомобил еден ден, дури ни во своите најлуди соништа. Или, поточно, во што ќе се претвори еден ден.

Одговорот на овие две прашања лежи во Соединетите Американски Држави. Поточно, во малото гратче наречено Пирц во близина на Минесота, приближно 100 милји северозападно од Минеаполис. Локален автолимар, кој имала своја работилница во 80-тите, купил две коли Yugo GV со петстепен мануелен менувач.

Автомобилите беа визуелно во лоша состојба, иако километражата покажуваше малку поминати километри. Овие две коли поголемиот дел од времето дотогаш биле затворени во гаража. Пред да ја добие идејата да ги спои, новиот сопственик извесен период ги користел секојдневно.

Наспроти секаков разум и логика, сопственикот прво ги одвоил овие две коли на два дела, а потоа ги заварил само со својата лимарска вештина.

Во средината, меѓу шасијата и каросеријата, тој додаде „продолжение“ за да создаде продолжена лимузина за локалниот базар. Издолженото Yugo изгледа сосема неубедливо и површно склопено, што беше типично и за оригиналниот модел. Сепак, и овој вид на кич ја исполни својата главна цел - околу себе собра љубопитна публика.

Според достапните документи за возилото, сопственикот успеал да помине 42.801 милји (околу 68.800 км) со оваа „модифицирана“ лимузина од комунистичката ера и нема желба да инвестира во постојаните поправки што Југото ги издржа дури и во своите најдобри денови.

Во најмала рака, потребно е да се „наштима“ карбураторот, а со тоа веројатно и цела листа на други ситници на моторот и менувачот. Имајќи го тоа на ум, сопственикот решил да го продаде и бара 4.000 долари за овој автомобилски Франкенштајн. Некои на шега му предложиле да го фрли од карпа или да го разнесе.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Авто новости

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Read more

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Read more

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Read more

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Read more
 

Автомобили

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе

Автомобилите „на струја“ ги надминаа „дизелашите“

Читај повеќе

Ги менувате сами гумите на возилото? Ова се петте најчести грешки

Читај повеќе