Што вели науката, зошто луѓето изневеруваат?

Причините за неверство може да бидат различно, а според Британскиот журнал по психологија, поголемиот број партнери и импулсивниот карактер се карактеристики коишто ја зголемуваат веројатноста за неверство.

Иако секоја врска е уникатна, истражувачи од Универзитетот во Квинсленд проучуваа зошто луѓето изневеруваат и открија дека постојат одредени фактори кои укажуваат на зголемена веројатност од неверство.

Според резултатите од истражување, веројатноста за прељуба се зголемува кај луѓето кои имале поголем број партнери или имаат импулсивен карактер.

Податоците објавени во British Journal of Psychology сугерираат дека импулсивните луѓе може да изневерат едноставно затоа што не застануваат да ја разгледаат ситуацијата туку делуваат на основа на нивните непосредни мисли и емоции.

Оние кои во минатото имале поголем број сексуални партнери се склони на неверство и бараат други партнери бидејќи развиле одредени „вештини“ во тоа подрачје, сметаат истражувачите.

Во истражувањето учествувале 123 хетеросексуални личности на возраст од 17 до 25 години, а кои биле во врска. Резултатите покажале дека голема е веројатноста мажите да имаат секс кога изневеруваат, додека мажите и жените се подеднакво склони кон неверство кое вклучува само бакнување.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Љубов и секс

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Read more

Дали постои љубов на прв поглед?

Read more
 

Магазин

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Читај повеќе

Топ 3 најздрави есенски намирници

Читај повеќе

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Читај повеќе

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Читај повеќе

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Читај повеќе

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Читај повеќе

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Читај повеќе