Со „Чао пријатно“ вечерва почнува Фестивалот на комедијата „Гола месечина“

Фестивалот на комедијата „Гола месечина“, кој е во продукција и организација на Театар Комедија и под покровителство на Општина Аеродром, ќе се одржи од вечерва до 3 октомври.

Од Театар Комедија соопштија дека поради пандемијата годинава има поинакво издание, но дека успеале да ја задржат традицијата на фестивалот. Оваа година ќе нема гостински театри од соседството и сцената ќе им биде отстапена на македонски претстави.

Во шесте фестивалски вечери публиката ќе може да гледа пет претстави од домашни продукции и еден стендап настап. Влезот за публиката и годинава е бесплатен, со тоа што ќе може да се влезе само со приложување билет поради ограничениот број на седишта, а бесплатните билети ќе може да се подигнат од билетарницата на СЦ „Јане Сандански“ во Аеродром. Фестивалот ќе се одржува под посебни протоколи за одржување настани на отворено, на сцена поставена на фудбалското игралиште покрај детската градинка „Сонце“ во Реонски центар – Аеродром, соопшти Театар Комедија.

Почетокот на претставите е во 20 часот, а влезот за посетителите, кои ќе мора да носат заштитна маска, ќе биде отворен од 19 часот.

На последната фестивалска вечер ќе бидат доделени признанија и награди, меѓу кои и наградата за животно дело „Анче Џамбазова“, воведена минатата година. 

Фото: Facebook страница на „Чао пријатно“
реклама

Од отворањето на градинките досега - 15 заразени деца и 44 вработени

Read more

Даниел Крег повеќе нема да биде Џејмс Бонд: Кој ќе го замени?

Read more
Фејл компилација - неписменост и други проблеми

Фејл компилација - неписменост и други проблеми

Read more
Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Read more

Култура

Почина истакнатиот културен деец Данчо Чевревски

Read more

Шилегов: Скопје беше прва локална самоуправа во Европа со проект „Култура во време на корона“

Read more

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Read more

Врачени наградите на ЕУ за истражувачко новинарство за 2019 година

Read more

Вести

Регистрирани нови 1.085 случаи на COVID-19, 12 починати

Читај повеќе

Кралски биограф: Кралицата Елизабета ќе се повлече следната година

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист во сообраќајка во Струмица, возачот избегал

Читај повеќе

Почина 27-годишен пациент од Липково од компликации од COVID-19

Читај повеќе

Пчелните семејства даваат двојно помалку мед поради климатските промени

Читај повеќе

Кафе барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа, најавeна нова кривична пријава

Читај повеќе

Приведен дилер од Албанија, запленети над 15 килограми марихуана

Читај повеќе
  • filter

Средно Водно доби корпи за селективен отпад

Читај повеќе

Казнети 761 лице за неносење на заштитна маска

Читај повеќе