Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Сопругата на поранешниот полицаец Дерек Шовен, кој се товари за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, поднесе барање до судот да ѝ биде дозволено да си го врати моминското презиме во бракоразводната постапка.

Кели Шовен се разделила од сопругот на 28 мај, според документите до кои дојде магазинот People. Таа го напуштила Дерек Шовен еден ден пред да биде обвинет за убиство од трет степен за смртта на Флојд.

Во документите е наведено дека дошло до „неповратно растурање на бракот“. Дерек и Кели Шовен се венчале во јуни, 2010 година. Немаат заеднички деца, а Кели има деца од претходен брак.

Покрај тоа што побарала да го смени презимето, Кели Шовен бара да ги добие во разводот двете куќи: примарното живеалиште во Минесота и втората куќа во Орландо, Флорида. Таа не бара алиментација и наведува дека може сама да се издржува со работата како агент за недвижнини.

Адвокатката на Кели Шовен, Аманда Мејсон-Секула, во неделата излезе со изјава во нејзино име во која рече дека таа е „ужасната од смртта на господин Флојд и изразува сочувство до семејството, неговите блиски и сите кои се ожалостени во оваа трагедија“.

„Таа поднесе барање за развод од Дерек Шовен. Иако нема деца од овој брак, таа замолува децата од нејзиниот претходен брак, нејзините родители и поширокото семејство да бидат поштедени и да им се обезбеди правото на приватност во овие тешки времиња“.

Дерек Шовен по апсењето е префрлен во затвор за највисоко ниво на обезбедување во Минесота. Во затвор му е овозможен пристап до телефон и видео-посети, посети во живо не се дозволени поради епидемијата со коронавирусот. Нема право на кауција.

Тагови
реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Живот

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Read more

Интересни факти за бебињата родени во јули

Read more

Убавина од која запира здивот: Бора Бора

Read more

Осум отсто од Белгијците размислувале за самоубиство во последните три месеци

Read more

Магазин

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Читај повеќе

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Читај повеќе
  • play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Читај повеќе

Болка и непријатност за време на секс – кои се најчестите причини?

Читај повеќе

Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Читај повеќе
  • play_arrow

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Читај повеќе
  • filter

Фејл компилација: Нарачуваш едно, добиваш друго

Читај повеќе

Тешко со нив, уште потешко без нив: Хороскопски знаци со кои не е лесно да се биде во врска

Читај повеќе