Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Барселона ќе одигра пријателски натпревар во САД против мексикански Клуб Америка, само 24 часа по последниот официјален натпревар годинава, иако фудбалерите на Барса првично одбија.

Тимот на тренерот Чави Ернандес ќе се соочи со Алмерија на 20 декември (19:30 часот) на, како што беше планирано, последниот натпревар во 2023 година, пред божикната пауза.

Плановите сепак се сменија откако управата на каталонскиот клуб ги извести фудбалерите дека мора да ги одложат плановите за одмор, бидејќи на 21 декември (20 часот по локално време) во Далас ќе треба да играат против Клуб Америка.

Пријателскиот натпревар ќе донесе 4 милиони евра на сметката на Барселона, но играчите воопшто не беа задоволни од идејата да отпатуваат во Америка поради страв од ризици од повреди и пренатрупаниот распоред.

Фудбалерите на Барса го известиле Чави и клупските челници дека не се согласуваат да се игра овој натпревар, пишува весникот Sport од Барселона, но брзо се премислиле.

Имено, тие добиле предлог во замена да не го кренат гласот, тивко да отидат во Соединетите Американски Држави, да играат и да се вратат дома со насмевка.

За да ги убедат да отпатуваат во Тексас, клупските челници им понудиле бонус од по 100.000 евра, па играчите брзо се премислиле, пишува споменатиот извор.

„Сè има цена за капиталистичкиот свет. А финансискиот дел секогаш е пред она што е логично, разумно или препорачливо. Резултатот е дека играчите се експлоатирани и дозволуваат да бидат експлоатирани за повеќе и повеќе пари“, заклучува каталонскиот весник.

Тагови
реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Фудбал

Брозовиќ на суд го доби Кралот на папараците

Read more

Бабунски: Жал ми е што не потпишав со Партизан

Read more

Погба: Одземено ми е сѐ што изградив во професионалната кариера

Read more

Капитенот на Барса ги одби саудиските милиони поради неговата сопруга Израелка

Read more
 

Спорт

Брозовиќ на суд го доби Кралот на папараците

Читај повеќе

Бабунски: Жал ми е што не потпишав со Партизан

Читај повеќе

Шестмина сигурни во Дрим-тимот за ЛОИ во Париз

Читај повеќе

Погба: Одземено ми е сѐ што изградив во професионалната кариера

Читај повеќе
  • play_arrow

Светскиот рекорд на 400 метри нема да биде признат

Читај повеќе

Капитенот на Барса ги одби саудиските милиони поради неговата сопруга Израелка

Читај повеќе

Погба речиси протеран од фудбалот - доби суспензија од 4 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Почнува најбрзиот циркус во светот: Стартот од Бахреин, денеска тренинг, в сабота трка

Читај повеќе

Барса се испишмани за Дани Алвес

Читај повеќе