Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Грчките власти соопштија дека српски државјанин е уапсен откако ја преминал границата од Македонија на пат кон одморалиште во северна Грција, каде што одел со сопругата и ќерката, пренесува AP.

Уапсениот Србин тврди дека бил регрут на ЈНА, но негира дека извршил какво било кривично дело за време на акциите што доведоа до смрт на цивили од 19 август до 14 декември 1991 година во хрватските градови Воцин и Зујати.

Приведениот е однесен во Солун, каде ќе се појави пред обвинителот, а советот од тројца судии потоа ќе го разгледа барањето за екстрадиција во Хрватска.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Регион

Во Бугарија се преврте автобус со деца од Србија, најмалку 17 повредени

Read more

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот Винска визија на Отворен Балкан во Белград

Read more

The New York Times: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Read more

Во кафуле во Подгорица келнерите носат униформи со Z

Read more
 

Вести

Регистрирани 521 случај на COVID-19, починати три лица

Читај повеќе

Во Битола запленета дрога вредна 800.000 евра, приведени 5 лица

Читај повеќе

Термоелектраните во Битола и Осломеј со 40 проценти зголемено производство

Читај повеќе

Кина успешно тестира дрон за модификација на временските прилики

Читај повеќе

Приведено лице за издржување на двегодишна казна затвор

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер и температури до 37 степени

Читај повеќе

Арафат Муареми се повлече од функцијата директор на Управата за финансиска полиција

Читај повеќе

Рускоска суспендирана од работното место

Читај повеќе

Мицкоски позитивен на COVID-19

Читај повеќе