џорџ флојд

Хамилтон не барал од пилотите да клекнат

Пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон, ја коментираше постапката на тркачите во Формула 1 против расизмот, пред стартот на австриското Гран при. Четиринаесет од вкупно дваесетте тркачи клекнаа.
Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Полицаецот Дерек Шовен повеќе од 18 години е дел од полицијата во Минеаполис, пред да биде одговорен за смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Против него е подигнато обвинение за убиство, Америка бара правдата да биде задоволена.
Read more
play_arrow

Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, изјави дека е ужасната од смртта на Џорџ Флојд и ги поддржува мирните протести во нејзината земја што се одржуваат во знак на солидарност, но истакна дека демонстрантите ги прекршиле мерките за фи
Read more
реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more