кафе

Пет знаци дека пиете премногу кафе

Кафето е еден од најпопуларните пијалаци во светот, а со оглед на тоа дека овој период минуваме повеќе време дома поради пандемијата, многу лесно може да се случи да претераме со кафето.
Read more

Што точно се случува во телото кога ќе испиете кафе на празен желудник?

Не сте единствени, ако прво што правите кога ќе станете наутро е да испиете шолја топло, миризливо кафе.
Read more

Што се случува во телото во првите шест часа по утринското кафе?

Некои луѓе уште не отвориле очи, а веќе посегнуваат по првото утринско кафе.
Read more

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Кафе – омилениот напиток на многу луѓе, но и контроверзен кога станува збор за здравјето.
Read more
play_arrow

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Не можете без вашето утринско кафе? Ви треба за да ве разбуди? Тоа е само едно кафе? Но, дали по него пиете уште неколку и тие ви се премногу?
Read more

Што се случува во телото кога ќе престанете да пиете кафе?

Многумина не можат да си го замислат животот без утринско кафе. Експертите препорачуваат максимално 200 до 400 милиграми кафе дневно. Но, препорачаната доза зависи и од нашата возраст и животен стил.
Read more
play_arrow

Која е разликата помеѓу лате и капучино?

И двете се прават со иста доза на еспресо, се става млеко и тоа во иста големина на чаша. Епа тогаш која е разликата?
Read more

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Ново истражување покажува дека жените кои пијат четири или повеќе шолји кафе на ден имале во просек 4,1 отсто помалку телесни маснотии од жените кои не пијат кафе.
Read more
реклама

Масовно иселување: Зошто си заминуваат луѓето од Македонија и дали би се вратиле?

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

За малку избегнат судир на патнички авион и НЛО

Read more