коронавирус

Два вида на грип веројатно изумреле поради ковид-рестрикциите

Ефективноста на карантинот, полицискиот час и сите други рестрикции воведени поради COVID-19 сѐ уште се предмед на разни полемики, но затворањето на училиштата и бизнисите, рестрикциите за патување и забраната за групирање веројатно придон
Read more

„Коктелот антитела“ на Eli Lilly ефикасен против COVID-19 до 87%

Американската фармацевтска компанија Eli Lilly and Company вчера повторно објави позитивни резултати од третманот за COVID-19.
Read more

Зошто жените имаат поблаги симптоми на COVID-19 отколку мажите?

Научниците открија можно објаснување зошто мажите може да бидат изложени на поголем ризик за развој на потешки симптоми на COVID-19 отколку жените и зошто би можеле да имаат полоши исходи, без оглед на возраста.
Read more
play_arrow

Трамп од болничката соба: Следните неколку дена се клучни

Американскиот претседател Доналд Трамп објави видео на Тwitter во кое рече дека не се чувствувал добро кога дошол во болницата Валтер Рид, но дека сега се чувствува добро и дека следните неколку дена ќе бидат клучни за неговото закрепнувањ
Read more

Индија со 700.000 случаи стана третата најпогодена земја во светот со COVID-19

Индија го презеде од Русија третото место на најпогодена земја во светот со COVID-19, со речиси 700.000 случаи на инфекција, покажуваат најновите податоци, а епидемијата во таа земја не покажува знаци на забавување.
Read more

Дваесет лица не го почитувале полицискиот час

Дваесет лица во земјава изминатото деноноќие не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 17 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки, информираат од МВР.
Read more

Потврден 21 нов случај на COVID-19 во нашата држава

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти.
Read more

До 15 јуни забранет влез во Грција за државјани на трети земји

Грчката влада одново да ја продолжи, до 15 јуни 2020 година, мерката „за забрана за влез за државјани на трети земји освен на држави од Европската Унија и Шенген зоната“, е заедничката одлука на министрите за цивилна заштита, здравство и в
Read more

Русија успешно тестираше пулмолошки дијагностички модул

Во Русија успешно е изведена првата фаза од тестирање на нов пулмолошки модул наречен COVID - MULTIVOX, кој може дигитално да го одреди степенот на оштетување на белите дробови, без присуство на доктор специјалист, објави
Read more

Германските разузнавачи се сомневаат во тврдењата на САД дека COVID-19 потекнува од кинеска лабораторија

Извештај на германското разузнавање ги доведува во прашање обвиненијата на САД дека новиот коронавирус потекнува од кинеска лабораторија и наведува дека обвинувањата се обид да се одвлече вниманието од неуспехот на американската Влада да г
Read more

Околу 5 проценти од Чесите стекнале имунитет на коронавирусот

Само 4 до 5 проценти од Чесите стекнале имунитет на новиот коронавирус, соопшти чешкото Министерство за здравство.
Read more

Отворањето на границите со ЕУ сѐ уште не е на дневен ред

На новинарски брифинг денеска во Брисел од страна на Советот на ЕУ беше укажано дека сѐ уште не се знае кога би се отвориле надворешните граници на ЕУ поради пандемијата со новиот коронавирус, пренесе дописничката на МИА од Брисел
Read more
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more