Левица

Апасиев му одговори на Заев: Еве ги аргументите

Откако денеска премиерот Зоран Заев јавно ја прозва Левица барајќи да ги каже замерките кои партијата ги има во однос на Законот за државјанство, стигна одговорот и од спротивниот табор.
Read more

Заев до Левица: Сакам да знам кој е проблемот во Законот за државјанства

Се трудиме на сите да им објасниме што е важно во однос на Законот за државјанство. Не слушам која е замерката од Левица. Би ја адресирал и би ја коментирал и би ја решил ако знам која е. Тие викаат не може, блокираме и готово.
Read more
play_arrow

Крмов: Ќе го блокираме секој закон од бенефит на урбаната мафија

Пратеникот од редовите на Левица, Борислав Крмов, најави дека неговата партија ќе го блокира секој закон кој според нив носи бенефит за урбаната мафија на сметка на граѓаните.
Read more

Левица на Уставен го спори и Законот за неевидентирани лица

Денеска до Уставниот суд политичката опозициска партија поднесе Иницијатива со која ја оспорува измената на Законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени.
Read more

Левица ја доби првата битка против Законот за двојазичност

По две години од поднесената Иницијатива пред Уставниот суд против Законот за двојазичност, кој беше прогласен без указ на Претседателот на Републиката, Судот за утре закажа подготвителна седница.
Read more
play_arrow

Апасиев: Патните трошоци на пратениците треба да бидат изедначени со автобуски билет

Пратеникот од Левица понуди решение како да се запре со луксузирањето од страна на пратениците со надоместокот за патни трошоци.
Read more

Левица повика ОН да интервенираат во САД

Политичката партија Левица побара од ОН да интервенираат во САД поради вчерашниот упад во Конгресот и немирите кои резултираа со четири жртви, десетици повредени и многу уапсени.
Read more

Левица побара Пендаровски да стави вето на законот за „Макпетрол“

Двајцата пратеници на Левица денеска поднесоа Барање до претседателот на државата, Стево Пендаровски, да го употреби своето уставно право на суспензивно вето и да не го потпишува Указот за прогласување на Законот за решавање на спорот поме
Read more
play_arrow

Левица на Уставен суд ја спори функцијата на Артан Груби

Политичката партија Левица денеска побара од Уставниот суд да ја укине функцијата прв заменик на претседателот на Владата која според нив е неуставна.
Read more
filter

Урнебесните амандмани на Левица

Денеска беа објавени дел од поднесените 3 илјади амандмани во Собранието кои опозициските партии ги поднесоа со цел да го блокираат.
Read more
play_arrow

Левица до Собранието поднесе декларација за осуда на бугарските национал-шовинистички претензии

Двајцата пратеници на Левица денеска до Собранието поднесоа Декларација за осуда на бугарските национал-шовинстички претензии.
Read more

Левица поднесе 8 тужби против Собранието

Новата парламентарна партија Левица со нејзините два пратеника поднесе 8 тужби пред Управниот суд против македонското Собрание, за како што велат непочитување на процедурата за верификација на мандатите на 8 пратеници.
Read more
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more