македонска музика

play_arrow

Нова изведба и спот за легендарната „Лихнида“

Битолчанецот Никола Зацески се пофали со одлична изведба на македонскиот хит „Лихнида кајче веслаше“ проследен со видео-запис.
Read more
play_arrow

Објавени две нови нумери од „Паркети“

Read more
play_arrow

Новиот албум на Влатко Стефановски е најпродаван албум во Хрватска

Новиот албум на Влатко Стефановски, „Taftalidze Shuffle“, во издание на Croatia Records, се најде на врвот на официјалната листа на продажба на албуми во Хрватска.
Read more

Објавена првата книга за современа македонска музика на англиски јазик - „Press & Play“ на Ненад Георгиевски

Првата книга со рецензии на англиски јазик за современа македонска музика на авторот Ненад Георгиевски е насловена „Press & Play“ и на 20 јули (понеделник) во 19 часот ќе има и своја онлајн промоција.
Read more
play_arrow

Пријателите им помогнаа на „Ласт експедишн“ да направат спот за култната песна „Шефе“

Рокенрол бендот „Ласт експедишн“ кој опстојува на македонската музичка сцена од 80-тите, објави нова верзија со видеоспот за култниот хит „Шефе“.  
Read more
[Кајгана препорака]: #СедиДома и слушај македонска музика

[Кајгана препорака]: #СедиДома и слушај македонска музика

Во време на полициски час и пандемија, ви препорачуваме опуштање со посебно избрани македонски нумери.
Read more
реклама

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more