медицина

Нови изуми носат нови ветришта: Ќе можеме ли да ја одложиме смртта со помош на технологијата?

3D печатени органи. Рачен ултразвук. Наноботови што ползат низ вашите крвни садови и ги уништуваат наслагите. Ова е не така далечна иднина во медицината.
Read more
filter

28 септември 1928, Флеминг го открил пеницилинот

Шкотскиот физичар и бактериологист сосема случајно открил нешто кое подоцна ја променило медицината.
Read more

Го лекувале со радиум: Човекот чија смрт ја промени фармакологијата

Во 1927 година Ебен Баерс почнал да пие „лековита вода“ што му ја препишал неговиот лекар, по три години неговото тело почнало да се распаѓа, а неговиот случај започнал дебата за безбедноста на употребата на лекови во Америка.
Read more
play_arrow

Како изгледала хируршка интервенција во древниот Египет?

Древните Египќани биле едни од првите големи цивилизации на планетава и едни од оние кои отишле дотаму што практикувале и хируршки интервенвенции. Но, како навистина изгледало такво нешто во антиката?
Read more
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more